The Citadel

The Military College of South Carolina

give online buttongive online button apply now buttonapply now button
civ_banner4.jpg

Civil Engineering Awards and Distinctions

Class of 2018 Awardees

 *Cum Laude **Magna Cum Laude ***Summa Cum Laude
   

Award

Recipients

 Col. Louis S. LeTellier Award, CE Club of Charleston Laura Ashley Russo (Veteran Student)
Armed Forces Commissionee Aaron Christopher Beck
Aaron Michael Tribbett
Christopher Lawrence Bellanova, Jr.**
Jack Anthony Marquez, Jr.*
Jacob Garrett Payne*
Jake Paul Bakley
James Ethan Bath
Kelbey Drue Oakes
Richard Rohan Foster III**
Robert Conant Wiegand, Jr.***
Sabrina Ann Necelis
Stephen David Cleary, Jr. 
Zachary Appleby
COL Christopher Shultz Gadsden Award Laura Ashley Russo (Veteran Student)
COL Louis Shepard LeTellier Award Joseph Kelley Cook***
Corps of Cadets/USAR pin Zachary Appleby
Corps of Engineers pin Jack Anthony Marquez, Jr.*
Jacob Garrett Payne*
Robert Conant Wiegand, Jr.***
Distinguished Military Student Jack Anthony Marquez, Jr.*
Robert Conant Wiegand, Jr.***
   
Field Artillery pin Richard Rohan Foster III**
George Walker White Award Carli Erin Lydia Cline
Honors Program Cody Mak Floyd**
Timothy Scott Holt, Jr.
COL Charles Lindbergh Award Alaa-Aldeen H. Abukhdair  (Non-Cadet Undergrad)*
Omicron Delta Kappa Aaron Christopher Beck
Austin Shane Currie***
Christopher Lawrence Bellanova, Jr.**
Cody Mak Floyd**
Jack Anthony Marquez, Jr.*
Jacob Garrett Payne*
Jake Paul Bakley
Joseph Kelley Cook***
Richard Rohan Foster III**
Robert Conant Wiegand, Jr.***
William John Caughman**
Phi Kappa Phi Honor Society Cody Mak Floyd**
Richard Rohan Foster III**
Robert Conant Wiegand, Jr.***
William John Caughman**
Sean Thomas Arledge (Non-Cadet Undergrad)*
Signal Corps/ARNG pin Sabrina Ann Necelis
Society of American Military Engineers Charleston Post Award Laura Ashley Russo (Veteran Student) Kenneth Andrew Chappell (Veteran Student)
Tau Beta Pi National Engineering Society Charles Perry Hall (Non-Cadet Undergrad)**
Thomas John Martin  (Non-Cadet Undergrad)***
The Brigadeer General James E. Mace Leadership Award Stephen David Cleary, Jr. 
The Charles P. Summerall Award Robert Conant Wiegand, Jr.***
The General George C. Marshall Award Robert Conant Wiegand, Jr.***
The Mark W. Clark Honor Committee Award Aaron Christopher Beck
The Office of Military and Veteran Affairs Academic Excellence in Leadership Award Allen Thomas Boyd (Veteran Student)
Thomas Evans Faculty Reconition Award Laura Ashley Russo (Veteran Student) 
Carli Erin Lydia Cline
 Benjamin Patrick Shelton
Taylor Spann Cothran
Christian Lee Hunkin (Non-Cadet Undergrad) 
Cody Mark Floyd 
William john Caughman 
Robert Conant Wiegand, Jr. 
Jack Anthony Marques, Jr  
Christopher Lawrence Bellanova, Jr 
Thomas John Martin (Non-Cadet Undergraduate) 
Aaron Christopher Beck  
Allen Thomas Boyd (Veteran Student)  
Benjamin Patrick Shelton 
Kenneth Andrew Chappell (Veteran Student) 
Emmett Andrew Smith (Non-Cadet Undergrad)
Gilbert H. Rowe Transportation Engineering Award, SC Institute of Engineers Allen Thomas Boyd

2016

The Citadel was a finalist for the 2016 Robert Ridgeway Student Chapter Award, being named one of the top 5 Student Chapters, selected from 339 American Society for Civil Engineers (ASCE) Student Chapters across the U.S. and 12 countries.

The Citadel competed in the 2016 National Concrete Canoe Competition.  The Citadel canoe "The Force" was one of only 21 teams out of 200 across the nation that got to compete.  The team finished 9th in Final Product, 11th in Design Paper, 12th in Oral Presentation, and 14th Overall.  

2016 ASCE Carolinas Conference, North Carolina A&T 
1st place: Concrete Canoe (Women's Endurance)
1st place: Concrete Canoe (Men's Endurance)
1st place: Concrete Canoe (Women's Sprint)
1st place: Concrete Canoe (Coed Sprint)
1st place: Concete Canoe Design Paper
1st place: Concrete Canoe Final Product
1st place: Concrete Canoe Overall
1st place: Mead Paper Competition
1st place: Surveying Elevation
2nd place: Concrete Canoe Oral Presentation 
2nd place: Concrete Canoe (Men's Sprint)
3rd place: Surveying Overall Competition 

2ND PLACE OVERALL


2015

Ridgeway Award Recipient for Best ASCE Chapter Nationwide
2015 ASCE Region 4 - Distinguished Chapter
ASCE National Concrete Canoe Competition Qualifier 

2015 ASCE Carolinas Conference, Georgia Tech 
1st place: Concrete Canoe Overall
1st place: Concrete Canoe Presentation
1st place: Mead Paper Competition
2nd place: Concrete Canoe (Men's Sprint)

3RD PLACE OVERALL


2014

Ridgeway Award Recipient for Best ASCE Chapter Nationwide
Participant in 23rd National Steel Bridge Building Competition

2014 ASCE Carolinas Conference, The Citadel 
1st place: Concrete Canoe Oral Presentation
1st place: Geotechnical Design Competition
1st place: Surveying Competition
1st place: Freshmore Challenge
1st place: Steel Bridge Stiffness
1st place: Steel Bridge Display
2nd place: ASCE/ASIC Steel Bridge Competition Overall
2nd place: Steel Bridge Economy
2nd place: Steel Bridge Efficiency 
2nd place: Quiz Bowl
2nd place: Daniel W. Mead Paper Competition
2nd place: Concrete Canoe (Women's Endurance)
2nd place: Concrete Canoe (Men's Endurance)
2nd place: Concrete Canoe (Men's Sprint)
2nd place: Concrete Canoe Final Product
3rd place: Steel Bridge Construction Speed
3rd place: Steel Bridge Lightness

1ST PLACE OVERALL


2013

Ridgeway Award Recipient for Best ASCE Chapter Nationwide
Participant in 22nd National Steel Bridge Building Competition

2013 ASCE Carolinas Conference, University of South Carolina
1st place: Tug of War (Men's)
1st place: Mead Paper
1st place: Transportation
1st place: Concrete Canoe Design Paper
1st place: Concrete Canoe Oral Presentation
2nd place: Concrete Canoe Final Product
2nd place: Concrete Canoe Overall
3rd place: Environmental
3rd place: Quiz Bowl

1ST PLACE OVERALL


2012

Ridgeway Award Recipient for Best ASCE Chapter Nationwide
Participant in 21st National Steel Bridge Building Competition

2012 ASCE Carolinas Conference, Clemson University 
1st place: Surveying Competition
2nd place: Mead Paper
2nd place (3 way tie): Geotechnical Competition
3rd place: Steel Bridge
3rd place: Transportation Competition
3rd place: Quiz Bowl

Winner of the "Dr. David M. Bayer Sportsmanship Award"

3RD PLACE OVERALL


2011

1st Place – Richard J. Scanton Outstanding Community Service Award
Top 7 – Ridgeway Award Finalist for Best ASCE Chapter Nationwide
ASCE Region 4 - Distinguished Chapter Recipient
Participant in 20th National Steel Bridge Building Competition
ASCE South Carolina Section Outstanding Service Award - Given to the Chapter for it's Battery to Beach Project

2011 ASCE Carolinas Conference, North Carolina State University 
1st place: Transportation Competition
1st place: Mystery event
1st place: AutoCAD Competition
2nd place: Construction Competition
2nd place: Tug-of-War Competition
3rd place: T-Shirt design

3RD PLACE OVERALL

2010

1st Place – Richard J. Scanton Outstanding Community Service Award
Top 7 – Ridgeway Award Finalist for Best ASCE Chapter Nationwide
Participant in 19th National Steel Bridge Building Competition

2010 ASCE Carolinas Conference, Duke University 
1st place: Environmental Competition
1st place: Quiz Bowl
1st place: Service Project
2nd place: T-shirt design
2nd place: Steel Bridge Competition
3rd place: Balsawood Bridge Competition
4th place: Concrete Canoe Competition

1ST PLACE OVERALL


 

Back to Top