The Citadel

The Military College of South Carolina

Dare to Lead
salute.jpg

Citadel News Service
4 Jun 2015

The Citadel Class of 2015

grad2015

The Citadel's South Carolina Corps of Cadets, veteran and active duty students received degrees on Saturday, May 9, 2015 in McAlister Field House.

The following is the roll of the graduating class:

Morgan               Bartra               ActiveDuty  Goose Creek                    SC BS      Sport Mgmt.
Shane                Haydon               ActiveDuty  Charleston                     SC BS      Physics                       
Bradley              Hendrickson          ActiveDuty  Charleston                     SC BSEE    Elec. Engineering
Samuel               Long                 ActiveDuty  Charleston                     SC BS      Physics                       
Joshua               McDaniel             ActiveDuty  N. Charleston SC BSBA    Business Admin.
Jason                Shea                 ActiveDuty  Moncks Corner                  SC BSEE    Elec. Engineering
Yi-Jing              Cao                  Cadet Kadshsiung City                BA      Chemistry                     
Ya-Fang              Fang                 Cadet Tainan City                    BSEE    Elec. Engineering
Ting                 Liang                Cadet Tainan City    BSBA    Business Admin.
Peter                Bleach               Cadet Pretoria                          BSBA    Business Admin.
Undrakhbayar         Khishignyam          Cadet Ulaanbaatar                  BSBA    Business Admin.
Lubor                Cerva                Cadet Prague                 BSBA    Business Admin.
Ali                  Bin Daina            Cadet Busateen             BSBA    Business Admin.
Mason                Ackerman             Cadet Greenville                     SC BSCE    Civil Engineering             
Chad                 Adams                Cadet New Market                     AL BSBA    Business Admin.
William              Adams, III                Cadet Wilmington                     NC BSBA    Business Admin.
Ian                  Aikman               Cadet Mission                        TX BA      Criminal Justice              
Zachary              Allen                Cadet LakeView                       SC BA      Criminal Justice              
Andrew               Alvarado             Cadet Greer                          SC BA      Political Science             
Kellie               Anderson             Cadet San Antonio                    TX BSBA    Business Admin.
Shadi                Armaly               Cadet Mauldin                        SC BSBA    Business Admin.
Joshua               Arp                  Cadet Monroe                         NC BS      Chemistry                     
Michael              Arthur               Cadet Awendaw                        SC BA      Political Science             
Christopher          Ashburn              Cadet Little Rock                    AR BSBA    Business Admin.
Phillip              Austin               Cadet Lexington                      SC BA      Criminal Justice              
Richard              Baez                 Cadet Ewa Beach                      HI BS      Biology                       
Chance               Baker                Cadet Charleston                     SC BA      Political Science             
William              Ballam               Cadet Awendaw                        SC BSBA    Business Admin.
Vanessa              Ballard              Cadet Irmo                           SC BSCE    Civil Engineering             
Daniel               Bankemper            Cadet Pembroke Pines                 FL BSBA    Business Admin.
Michael              Barkley              Cadet Fort Mill                      SC BA      History                       
Capers               Barr, V                 Cadet Mount Pleasant                 SC BSBA    Business Admin.
Paul                 Barringer, III            Cadet Charlottesville                VA BSBA    Business Admin.
Ryan                 Beagle               Cadet Fairfax Station                VA BSBA    Business Admin.
William              Bearden, Jr.              Cadet Crestview                      FL BSBA    Business Admin.
William              Beaudoin             Cadet Naples                         FL BS      Physical Education            
Nicholas             Becherer             Cadet Raleigh                        NC BSEE    Elec. Engineering
Jordan               Bell                 Cadet San Antonio                    TX BSBA    Business Admin.
Vincent              Bellaran, IV             Cadet Sea Girt                       NJ BA      Modern Lang.
Scott                Benton               Cadet McDonough                      GA BA      Psychology                    
Philip               Bergen, Jr.               Cadet Bethel                         CT BS      Exercise Science              
Colton               Berger               Cadet Johns Island                   SC BS      Exercise Science              
Alexander            Berman               Cadet San Clemente                   CA BA      Criminal Justice              
Dylan                Berryman             Cadet BS      Mathematics                   
Tanisha              Bethel               Cadet Hanahan                        SC BS      Exercise Science              
Andrew               Biermann             Cadet Nashville                      IL BA      Political Science             
Quinton              Blair                Cadet Chesapeake                     VA BSBA    Business Admin.
Brandon              Bohrn                Cadet Simpsonville                   SC BA      Modern Lang.
Joseph               Bordiuk              Cadet Summerville                    SC BA      Political Science             
Kyle                 Bowerman             Cadet Harrisburg                     PA BSCE    Civil Engineering             
Benjamin             Bowlby               Cadet Goose Creek                    SC BSBA    Business Admin.
Cameron              Bowman               Cadet Bartlett                       TN BA      Political Science             
Quinton              Boyd                 Cadet Forest                         VA BA      Criminal Justice              
Francis              Boykin               Cadet Wando                          SC BA      Criminal Justice              
Barrett              Bradham              Cadet Chapin                         SC BS      Biology                       
Nolan                Bradley              Cadet Clemmons                       NC BA      Criminal Justice              
Ryan                 Branch               Cadet Centreville                    VA BS      Exercise Science              
Philip               Brasher, Jr.              Cadet Greer                          SC BA      English                       
Christopher          Bray, Jr.                Cadet Summerville                    SC BSBA    Business Admin.
David                Britten              Cadet Highland Park                  IL BA      Psychology                    
Garrett              Broach               Cadet Seneca                         SC BSBA    Business Admin.
John                 Brosch               Cadet Ann Arbor                      MI BS      Education                     
Paul                 Brown                Cadet Aiken                          SC BSBA    Business Admin.
Collin               Buehring             Cadet N. Charleston SC BA      History                       
Edward               Burrus, IV               Cadet Beafort                        SC BA      Criminal Justice              
Trenton              Butler               Cadet Fort Mill                      SC BSCE    Civil Engineering             
Briggs               Cain                 Cadet Columbia                       SC BS      Exercise Science              
Dominick             Calderone, III            Cadet Bound Brook                    NJ BA      Criminal Justice              
William              Calhoun              Cadet Greenville                     SC BA      Psychology                    
Tyler                Cannon               Cadet Seneca                         SC BSBA    Business Admin.
Ricardo              Caporale             Cadet Mount Pleasant                 SC BS      Biology                       
Robert               Carey                Cadet Clayton                        NC BA      Psychology                    
Blake                Carrizales           Cadet Columbia                       SC BA      Criminal Justice              
David                Carroll              Cadet Greenville                     SC BS      Physical Education            
William              Carroll, III              Cadet Aynor                          SC BSBA    Business Admin.
Andrew               Case                 Cadet Pickens                        SC BSBA    Business Admin.
Ryan                 Cass                 Cadet Tega Cay                       SC BSBA    Business Admin.
Daniel               Caulder              Cadet Georgetown                     SC BA      Criminal Justice              
Matthew              Christ               Cadet Belleroge Village              NY BA      Criminal Justice              
Michael              Christmas            Cadet Summerville                    SC BSBA    Business Admin.
Nicholas             Ciaccio              Cadet Beaufort                       SC BA      History                       
Ryan                 Clark                Cadet Fountain Inn                   SC BSBA    Business Admin.
Gregory              Coggins              Cadet Taylors                        SC BSBA    Business Admin.
Hudson               Cole                 Cadet Simpsonville                   SC BSEE    Elec. Engineering
Leondas              Cole, III                Cadet Charleston                     SC BS      Biology                       
Kevin                Connell              Cadet Gray                           TN BS      Sport Mgmt.
Daniel               Cooke                Cadet Gettysburg                     PA BA      Modern Lang.
Michael              Cosgrove             Cadet Bronx                          NY BA      Political Science             
Stacy                Cowan                Cadet Gaston                         SC BSBA    Business Admin.
Samuel               Cowart               Cadet Roswell                        GA BSCE    Civil Engineering             
Brittany             Crocker              Cadet Dade City                      FL BS      Biology                       
John                 Crook                Cadet St Simons Island               GA BSBA    Business Admin.
Aaron                Crosby               Cadet Smoaks                         SC BSCE    Civil Engineering             
Dylan                Cruz                 Cadet Ridgeway                       SC BS      Exercise Science              
John                 Crye                 Cadet Silver Spring                  MD BSBA    Business Admin.
Keith                Cummings             Cadet Jersey City                    NJ BS      Exercise Science              
David                Cunningham           Cadet Mt. Pleasant                   SC BA      Political Science             
Zachariah            Cushman              Cadet Port Royal                     SC BA      Political Science             
Ise                  D'Angelo             Cadet Beloit                         WI BS      Biology                       
Christopher          D'Esposito, Jr.           Cadet Charleston                     SC BS      Exercise Science              
James                Daniell, III              Cadet Greer                          SC BA      Psychology                    
John                 Daniels              Cadet Charlotte                      NC BA      Political Science             
Victor               Davalos              Cadet Sugar Land                     TX BA      Modern Lang.
Eric                 Davis                Cadet Santa Claria                   CA BSEE    Elec. Engineering
Sergio               De La Cruz           Cadet Reading                        PA BA      Political Science             
Drew                 DeBruhl              Cadet Indianapolis                   IN BA      Psychology                    
Ryan                 DeLannoy             Cadet College Park                   GA BSEE    Elec. Engineering
William              Denman, Jr.               Cadet Summerville                    SC BA      History                       
Lowell               Dixon                Cadet Eastover                       SC BA      Chemistry                     
Samuel               Doron                Cadet Zionsville                     IN BSBA    Business Admin.
Zachary              Dowd                 Cadet Walterboro                     SC BSBA    Business Admin.
Matthew              Doyle                Cadet Darlington                     SC BA      Political Science             
Elijah               Drennen              Cadet Oak Hill                       FL BSBA    Business Admin.
Kyle                 Drew                 Cadet North Augusta                  SC BA      Criminal Justice              
Ryan                 Druell               Cadet Kyle                           TX BSBA    Business Admin.
Matthew              Duncan               Cadet Cypress                        TX BA      History                       
Cameron              Dyson                Cadet Hanahan                        SC BSCE    Civil Engineering             
Joshua               Easterly             Cadet Hopkins                        SC BA      History                       
John-Thomas          Edwards              Cadet Pickens                        SC BA      Criminal Justice              
Savannah             Emmrich              Cadet Plainfield                     IL BA      Criminal Justice              
Daniel               Engel                Cadet Charleston                     SC BA      Criminal Justice              
Marc                 Eteve                Cadet Livemore                       CA BS      Physics                       
Zachary              Eulo                 Cadet Wilmington                     NC BSCE    Civil Engineering             
Jonathan             Eveler               Cadet Stevensville                   MD BA      Criminal Justice              
Patrick              Faherty              Cadet Stafford                       VA BA      Political Science             
Peter                Falciani             Cadet Asbury                         NJ BSBA    Business Admin.
Erik                 Fender, Jr.               Cadet Ehrhardt                       SC BSCE    Civil Engineering             
Brandon              Fetrow               Cadet Mechanicsburg                  PA BSBA    Business Admin.
Emily                Fields               Cadet Bradford                       OH BS      Biology                       
Michael              Fletcher, Jr.             Cadet Mount Pleasant                 SC BSBA    Business Admin.
Jacob                Foulke               Cadet Hendersonville                 TN BSBA    Business Admin.
Evin                 Fowler               Cadet Union                          SC BA      Criminal Justice              
John                 Fox                  Cadet Jacksonville                   FL BA      Political Science             
Thomas               Frazier, III              Cadet Lexington                      SC BA      Criminal Justice              
Hunter               Freitas              Cadet Dillon                         SC BS      Biology                       
Matthew              Frisch               Cadet Edisto Beach                   SC BSBA    Business Admin.
Blake                Fryman               Cadet Mattoon                        IL BA      Criminal Justice              
Hayden               Gamarra              Cadet Columbia                       SC BS      Biology                       
Luis                 Gamarra Mendoza, Jr.      Cadet Alexandria                     VA BA      Psychology                    
Benjamin             Gardner              Cadet Greenville                     SC BS      Physical Education            
David                Gasper               Cadet Myrtle Beach                   SC BA      Criminal Justice              
Grayson              Gasque               Cadet Marion                         SC BSCE    Civil Engineering             
John                 Gehris, Jr.               Cadet High Point                     NC BS      Biology                       
Charles              Getsinger            Cadet Bluffton                       SC BSBA    Business Admin.
Brandon              Gettys               Cadet Titusville                     NJ BA      Political Science             
Stanley              Getz, III                 Cadet Huntersville                   NC BA      Criminal Justice              
Cameron              Gibson               Cadet Bakersfield                    CA BS      Biology                       
Cameron              Gilbert              Cadet Manning                        SC BSCE    Civil Engineering             
Silvanus             Gilbert, IV              Cadet Castle Pines                   CO BA      History                       
Alexander            Glover               Cadet Mount Pleasant                 SC BSBA    Business Admin.
Charles              Godwin, III               Cadet Lake City                      SC BS      Exercise Science              
Juan                 Gonzales             Cadet Summerville                    SC BSBA    Business Admin.
Andres               Gonzalez             Cadet Coral Gables                   FL BA      History                       
Michael              Goss                 Cadet Stockbridge                    GA BA      Criminal Justice              
Justin               Gould                Cadet Clemont                        FL BS      Physics                       
Benjamin             Grant                Cadet Charlotte                      NC BA      History                       
Matthew              Greco                Cadet N. Charleston SC BS      Physical Education            
Lee                  Greene, Jr.               Cadet Elizabethtown                  NC BA      Criminal Justice              
Richard              Griffin              Cadet Albemarle                      NC BSBA    Business Admin.
Nicholle             Griffith             Cadet Jacksonville                   FL BA      Criminal Justice              
Blake                Grubb                Cadet Hanahan                        SC BSBA    Business Admin.
Legrand              Guerry, V               Cadet York                           SC BA      Political Science             
Louis                Guess, III                Cadet Walterboro                     SC BSCE    Civil Engineering             
Max                  Gustafson            Cadet Campton                        NH BA      Criminal Justice              
Marshall             Haas                 Cadet Tampa                          FL BA      Political Science             
Cameron              Hackett              Cadet Charleston                     SC BA      Criminal Justice              
Brian                Haithcox             Cadet Monroe                         NC BSBA    Business Admin.
Michael              Halligan, Jr.             Cadet Savannah                       GA BSBA    Business Admin.
Aaron                Hansen               Cadet Summerville                    SC BS      Physical Education            
Brandon              Hansen               Cadet Sumter                         SC BS      Exercise Science              
Andrew               Hanulcik, IV             Cadet Mount Pleasant                 SC BA      Criminal Justice              
Christopher          Harker               Cadet Sumter                         SC BA      Criminal Justice              
Marshall             Harris, III               Cadet San Antonio                    TX BSBA    Business Admin.
Cody                 Hasty                Cadet Spartanburg                    SC BS      Biology                       
Ryan                 Heald                Cadet Matthews                       NC BSBA    Business Admin.
Stewart              Heath, IV                Cadet Lake City                      SC BSBA    Business Admin.
Benjamin             Heckman              Cadet Tampa                          FL BA      Political Science             
Samuel               Henderson            Cadet Azle                           TX BA      Criminal Justice              
Logan                Hester               Cadet Melbourne                      FL BSCE    Civil Engineering             
Richard              Hicks                Cadet Arnold                         MD BS      Exercise Science              
Victor               Hill                 Cadet Greenville                     SC BSCE    Civil Engineering             
Christopher          Hoffman              Cadet Lancaster                      SC BSEE    Elec. Engineering
Charles              Holt                 Cadet Myrtle Beach                   SC BS      Biology                       
Jonathan             Honney Cadet Charleston                     SC BSBA    Business Admin.
Patrick              Horgan, V               Cadet Santa Fe                       NM BSCE    Civil Engineering             
Timothy              Hornbeck             Cadet Tallmadge                      OH BA      Political Science             
Raymond              Horning              Cadet Snellville                     GA BSBA    Business Admin.
Holly                Horton               Cadet Woodbine                       GA BS      Chemistry                     
Garland              Hunt, Jr.                 Cadet Franklin                       TN BA      Criminal Justice              
Samuel               Huntington           Cadet Greenville                     SC BS      Chemistry                     
Richard              Hunton, III               Cadet Columbia                       SC BS      Exercise Science              
Hiram                Hutchison, IV            Cadet Rock Hill                      SC BA      Criminal Justice              
Stephen              Ikalowych            Cadet Oak Island                     NC BA      Criminal Justice              
James                Inabnett, Jr.             Cadet Summerville                    SC BS      Physical Education            
Timothy              Inman, Jr.                  Cadet Catawba                        SC BSBA    Business Admin.
Robert               Jackson              Cadet Roswell                        GA BA      Criminal Justice              
Tanner               Jameson              Cadet Belle                          WV BA      Criminal Justice              
Lawrence             Jennings             Cadet Goose Creek                    SC BA      Psychology                    
Jeffrey              Johnson              Cadet Aiken                          SC BSEE    Elec. Engineering
Thomas               Jordan               Cadet Camden                         SC BA      Criminal Justice              
Travis               Jordan               Cadet Bishopville                    SC BSBA    Business Admin.
Peter                Joseph               Cadet Old Bridge                     NJ BA      Criminal Justice              
Connor               Joyce                Cadet Trumbull                       CT BA      History                       
Aristedis            Karas                Cadet Hanahan                        SC BA      Criminal Justice              
David                Kerkhoff             Cadet Canton                         GA BA      Political Science             
YoungGun             Kim                  Cadet Columbia                       SC BSEE    Elec. Engineering
Robert               Kimball              Cadet Mt. Pleasant                   SC BSBA    Business Admin.
Ethan                Kindwall             Cadet Beaufort                       SC BSBA    Business Admin.
Michael              King                 Cadet Hartsville                     SC BSBA    Business Admin.
Wayne                Kirby, III                Cadet Cordova                        SC BA      Criminal Justice              
Colt                 Kirkpatrick          Cadet Lexington                      SC BSCE    Civil Engineering             
Kashmeir             Kirkpatrick          Cadet Fairfax Station                VA BSCE    Civil Engineering             
Dakota               Kish                 Cadet Conway                         SC BSBA    Business Admin.
Peter                Klimek, Jr.                 Cadet Newton                         NJ BA      Political Science             
Alexander            Knisley              Cadet Princeton                      IL BA      Political Science             
Robert               Knotek               Cadet Saratoga Springs               NY BSBA    Business Admin.
Robert               Koryus, III               Cadet Wesley Chapel                  FL BA      History                       
Matthew              LaFlamme             Cadet Fort Mill                      SC BSCE    Civil Engineering             
Peter                LaMuraglia           Cadet Greensboro                     NC BSBA    Business Admin.
Hayden               Lancaster            Cadet Evans                          GA BS      Physical Education            
Nicholas             Lane                 Cadet Franklin                       TN BA      Political Science             
Raeven               Lantz                Cadet Columbia                       SC BS      Computer Science              
Margaret             Lariviere            Cadet Springfield                    VA BA      Political Science             
Alex                 Lawson               Cadet Cookeville                     TN BA      Political Science             
Michael              Lazar                Cadet McConnells                     SC BA      Criminal Justice              
Reid                 Leeson               Cadet Simpsonville                   SC BA      Criminal Justice              
Keith                Lemay                Cadet Hinesville                     GA BSBA    Business Admin.
Patrick              Lewis                Cadet Austin                         TX BSBA    Business Admin.
Lee                  Limehouse            Cadet Saint George                   SC BSBA    Business Admin.
John                 Lintner              Cadet Marietta                       GA BS      Physical Education            
Joseph               Littlejohn           Cadet Lake Worth                     FL BS      Physics                       
Steven               Locklar              Cadet Wauchula                       FL BA      History                       
Ryan                 Locklear             Cadet Monks Corner                   SC BS      Exercise Science              
Kevin                Lowring              Cadet Bogart                         GA BSBA    Business Admin.
Jessica              Loya                 Cadet Charleston                     SC BA      Psychology                    
Sadarius             Lucas                Cadet Waverly Hall                   GA BA      Political Science             
William              Lybrand, III              Cadet Charleston                     SC BA      Criminal Justice              
Thaddeus             Lyes-Dennis          Cadet Mount Plesant                  SC BSBA    Business Admin.
Jane                 Ma                   Cadet Manassas                       VA BS      Biology                       
Christopher          Manning              Cadet Columbia                       SC BA      Psychology                    
James                Maples               Cadet Sevierville                    TN BSBA    Business Admin.
Andrew               Martin               Cadet Columbia                       MD BA      Criminal Justice              
Benjamin             Martin               Cadet Simpsonville                   SC BSCE    Civil Engineering             
Harley               Martin               Cadet Beaufort                       SC BSCE    Civil Engineering             
Justin               Martinez             Cadet Charleston                     SC BA      Political Science             
Christian            Mason                Cadet Knightsdale                    NC BA      Criminal Justice              
Mark                 Maurice, Jr.                 Cadet Elm Grove                      WI BS      Physics                       
Joseph               McCall               Cadet Pelham                         AL BS      Physics                       
Samuel               McCauley             Cadet Wilmington                     NC BA      History                       
Daniel               McCullough           Cadet Greenville                     SC BSCE    Civil Engineering             
Ryan                 McGivern             Cadet Fairfax                        VA BA      Political Science             
Roecker              Melick               Cadet Saint Louis                    MO BA      Political Science             
Anastasia            Mesa                 Cadet Cooper City                    FL BA      Criminal Justice              
Jared                Michael              Cadet Longs                          SC BA      Criminal Justice              
John                 Midkiff              Cadet Alpharetta                     GA BSEE    Elec. Engineering
Christopher          Miller               Cadet Cayce                          SC BSCE    Civil Engineering             
Matthew              Miller               Cadet Geismar                        LA BSBA    Business Admin.
Miguel               Mirano, III               Cadet Silverdale                     WA BS      Chemistry                     
Robert               Mitchell             Cadet Irmo                           SC BSBA    Business Admin.
Tyler                Mitchell             Cadet Indian Land                    SC BA      Political Science             
Ehron                Mitchum              Cadet Saint George                   SC BA      Criminal Justice              
Chase                Mizzell              Cadet Acworth                        GA BA      History                       
Cameron              Mobley Cadet Mobile AL BSBA    Business Admin.
Robert               Montgomery           Cadet Beaufort                       SC BSBA    Business Admin.
Benjamin             Moore                Cadet Rock Hill                      SC BSEE    Elec. Engineering
Joel                 Moore                Cadet Charleston                     SC BSBA    Business Admin.
Mallory              Moore                Cadet Statham                        GA BSBA    Business Admin.
Robert               Moore                Cadet Suffolk                        VA BS      Exercise Science              
Ryan                 Moore                Cadet Elgin                          SC BSBA    Business Admin.
Nelson               Moorhead             Cadet Columbia                       SC BA      Political Science             
Evan                 Morgan               Cadet BA      History                       
Logan                Morris               Cadet Etowah                         TN BA      English                       
David                Morrison             Cadet York                           SC BSEE    Elec. Engineering
Nathaniel            Moy                  Cadet Annapolis                      MD BSBA    Business Admin.
Bradley              Mueller              Cadet Lutherville Tim.             MD BS      Chemistry                     
Abdulrahman          Muhammad             Cadet Gadsden                        AL BSBA    Business Admin.
Daniel               Mullane              Cadet Belton                         SC BA      Criminal Justice              
Brandon              Murr                 Cadet Charleston                     SC BSCE    Civil Engineering             
David                Nance, II                Cadet Burgaw                         NC BA      Criminal Justice              
Kaiya                Narayan              Cadet Burlingame                     CA BA      Modern Lang.
Charles              Nause, III                Cadet Greenwood                      MS BA      Criminal Justice              
James                Nelson, Jr.                  Cadet Massapequa                     NY BA      Criminal Justice              
William              New, Jr.                    Cadet Abbeville                      SC BA      Criminal Justice              
Robert               Nolan                Cadet Society Hill                   SC BSBA    Business Admin.
Wesley               Oellerich            Cadet Hephzibah                      GA BSCE    Civil Engineering             
John                 Ogden                Cadet Ladson                         SC BA      Criminal Justice              
Nicole               Ogilbee              Cadet Loveland                       OH BS      Exercise Science              
Rhett                Oliver               Cadet Lexington                      SC BA      Criminal Justice              
Elizabeth            Ordway               Cadet Twain Harte                    CA BA      Political Science             
Justin               Oxendine             Cadet Sumter                         SC BS      Sport Mgmt.
Donald               Parker, Jr.                  Cadet Charleston                     SC BA      Political Science             
Robert               Parrish, Jr.                 Cadet Henrico                        VA BSBA    Business Admin.
Cody                 Pasqual              Cadet Goose Creek                    SC BSEE    Elec. Engineering
Christopher          Patton               Cadet Timmonsville                   SC BA      Criminal Justice              
William              Pendleton, Jr.               Cadet Fort Mill                      SC BA      Psychology                    
Mckenzie             Pepper               Cadet Burkesville                    KY BA      Political Science             
Aaron                Perry                Cadet Melbourne                      FL BS      Exercise Science              
Zachary              Peters               Cadet Hampton                        VA BSCE    Civil Engineering             
Daniel               Phillips             Cadet Spartanburg                    SC BA      Political Science             
Alexander            Piratzky             Cadet Galloway                       NJ BA      History                       
Jack                 Pitts, III                Cadet Charleston                     SC BS      Biology                       
William              Plummer, II              Cadet Easley                         SC BSBA    Business Admin.
Avery                Poirier              Cadet St Augustine                   FL BA      Chemistry                     
Cameron              Pollard              Cadet Gales Ferry                    CT BA      Political Science             
Christopher          Ponton               Cadet N. Charleston SC BA      Political Science             
Sean                 Poole                Cadet Spring City                    PA BA      History                       
Geno                 Porter               Cadet Ladson                         SC BSEE    Elec. Engineering
Paul                 Poulin               Cadet Bluffton                       SC BA      History                       
Kyle                 Pride                Cadet Poulan                         GA BA      Criminal Justice              
Matthew              Priester             Cadet Collierville                   TN BA      Criminal Justice              
Zachary              Pritchett            Cadet Greenville                     SC BSBA    Business Admin.
Jacob                Pues                 Cadet Oak Creek                      WI BSBA    Business Admin.
Otto                 Quintero             Cadet Boiling Springs                SC BA      Chemistry                     
Kenneth              Radford              Cadet Parkton                        NC BA      Psychology                    
Grace                Raines               Cadet Snellville                     GA BS      Chemistry                     
Brayden              Reince               Cadet Florence                       SC BS      Physical Education            
Dominick             Resca                Cadet Bellmore                       NY BSBA    Business Admin.
Ryan                 Rhodes               Cadet Mt Pleasant                    SC BS      Biology                       
Raymond              Rice                 Cadet Columbia                       SC BSBA    Business Admin.
Daniel               Rivers               Cadet Ridgeville                     SC BA      Criminal Justice              
Albert               Roberts              Cadet Anderson                       SC BA      Political Science             
Carl Robinson Cadet Irvington AL BSBA    Business Admin.
Stephen Rohrlack Cadet Orlando FL BA Criminal Justice
Nicholas             Rudman               Cadet Navarre                        FL BSEE    Elec. Engineering
Amanda               Rudnik               Cadet Columbia                    SC BSBA    Business Admin.
Nicholas             Ruggiere             Cadet Delray Beach                   FL BS      Physical Education            
Bailey               Rush                 Cadet West End                       NC BS      Sport Mgmt.
John                 Russo                Cadet Greenville                     SC BA      Criminal Justice              
Joseph               Russo                Cadet Greenville                     SC BA      Criminal Justice              
Christopher          Rustin               Cadet Mount Pleasant                 SC BS      Physical Education            
Michael              Santana              Cadet Miami                          FL BA      History                       
Karina               Schneider            Cadet Mt Pleasant                    SC BSBA    Business Admin.
Henry                Schweers, IV             Cadet McClellanville                 SC BSCE    Civil Engineering             
John                 Sefcik               Cadet Prosper                        TX BSEE    Elec. Engineering
Noland               Seigler              Cadet Edgefield                      SC BA      Criminal Justice              
Samuel               Shelton              Cadet Irmo                           SC BSEE    Elec. Engineering
Marvin               Shepard              Cadet Elgin                          SC BSEE    Elec. Engineering
Robert               Shinde               Cadet Washington                     DC BSEE    Elec. Engineering
Tanner               Shoemaker            Cadet Stafford                       VA BA      Criminal Justice              
Dalton               Simeone              Cadet Newtown                        PA BSEE    Elec. Engineering
Parker               Singletary           Cadet Goose Creek                    SC BSEE    Elec. Engineering
Matthew              Small                Cadet Moncks Corner                  SC BSBA    Business Admin.
Carson               Smith                Cadet Simpsonville                   SC BSEE    Elec. Engineering
Colton               Smith                Cadet Caledonia                      MI BSBA    Business Admin.
Jason                Smith                Cadet Goose Creek                    SC BSEE    Elec. Engineering
Edwin                Smythe               Cadet Charleston                     SC BSBA    Business Admin.
Lucas                Snyder               Cadet Gilbert                        SC BSBA    Business Admin.
Michael              Snyder               Cadet Sumter                         SC BS      Exercise Science              
Christopher          Somheil, Jr.                 Cadet Sumter                         SC BSCE    Civil Engineering             
Evan                 Southerland          Cadet Lawrenceville                  GA BA      Criminal Justice              
Myles                Spetsios             Cadet Sarasota                       FL BSEE    Elec. Engineering
Collin               Sponable             Cadet Latham                         NY BSCE    Civil Engineering             
Zachary              Stackhouse           Cadet Vashon Island                  WA BA      Political Science             
Coleman              Stanley              Cadet Kennesaw                       GA BA      Political Science             
Kevin                Stewart              Cadet Ridgeville                     SC BS      Biology                       
Nicolas              Stoker               Cadet Ballston Lake                  NY BSCE    Civil Engineering             
Johnathan            Stokes               Cadet Columbia                       SC BSBA    Business Admin.
Cory                 Stratton             Cadet Burns                          TN BA      Criminal Justice              
Samuel               Stutt, II                Cadet Charleston                     SC BSBA    Business Admin.
Briana               Suitt                Cadet Fayetteville                   NC BS      Exercise Science              
Clinton              Sulek                Cadet Crown Point                    IN BSBA    Business Admin.
Justin               Sullivan             Cadet Springfield                    OH BA      Criminal Justice              
Andrew               Swain                Cadet Moncks Corner                  SC BSBA    Business Admin.
John                 Sweatt               Cadet Mt Pleasant                    SC BSBA    Business Admin.
Peyton               Talbott              Cadet Newport News                   VA BA      Political Science             
Heath                Taylor               Cadet Jackson                        TN BA      Political Science             
Zachary              Taylor               Cadet Greenville                     SC BA      Psychology                    
Matthew              Teague               Cadet Kathleen                       GA BSEE    Elec. Engineering
Elliott              Thomas               Cadet Charleston                     SC BA      Criminal Justice              
Johnny               Thompson             Cadet Charleston                     SC BA      English                       
Shannon              Todd                 Cadet Nacogdoches                    TX BSCE    Civil Engineering             
Brett                Tompkins             Cadet Greer                          SC BSBA    Business Admin.
Michael              Towery               Cadet St Johns                       FL BA      Criminal Justice              
Anthony Trevino Cadet Keller TX BSBA Business Admin.
Vincent              Tryer                Cadet Wilmington                     NC BS      Exercise Science              
George               Tucker               Cadet Raleigh                        NC BA      Political Science             
Cody                 Turner               Cadet Shelby                         NC BSBA    Business Admin.
George               Turner               Cadet Alpharetta                     GA BSCE    Civil Engineering             
Justin               Turner               Cadet Boiling Springs                SC BSCE    Civil Engineering             
Anthony              Uriarte              Cadet Orlando                        FL BA      Political Science             
Erik                 Usher                Cadet Asheville                      NC BS      Biology                       
Joseph               Van Dyke             Cadet Cumming                        GA BA      Criminal Justice              
Reinder              Vandervelde          Cadet Ponte Vedra                    FL BA      Political Science             
Joseph               Vanderveldt, III          Cadet Babylon                        NY BA      Criminal Justice              
Nicholas             Van Patten Cadet Columbia                       SC BSBA    Business Admin.
Ashley               Vanstraten           Cadet Ponte Vedra                    FL BA      Criminal Justice              
Joseph               Vasas                Cadet Charleston                     SC BSEE    Elec. Engineering
Thaihoa              Vuong                Cadet Columbia                       SC BA      Criminal Justice              
Mason                Wachter              Cadet Auburn                         AL BSEE    Elec. Engineering
David                Walke                Cadet Lake Mary                      FL BSBA    Business Admin.
Jacob                Wells                Cadet Heath Springs                  SC BA      Psychology                    
Ashby                Welsh                Cadet Galion                         OH BA      Criminal Justice              
Richard              Wetherbee, III            Cadet Cape Coral                     FL BA      Criminal Justice              
Robert               Whatley, III              Cadet Charleston                     SC BSBA    Business Admin.
Ross                 White                Cadet Marion                         SC BSBA    Business Admin.
Zachary              White                Cadet Virginia Beach                 VA BSBA    Business Admin.
Forrest              Wilkerson, III            Cadet York                           SC BS      Biology                       
Thomas               Wilkinson            Cadet La Crescent                    MN BA      Criminal Justice              
Brantley             Williams             Cadet Mount Pleasant                 SC BSBA    Business Admin.
Capers               Williamson           Cadet Greer                          SC BA      Criminal Justice              
Matthew              Williamson           Cadet Kingstree                      SC BA      English                       
Braden               Wint                 Cadet Charlotte                      NC BA      Criminal Justice              
Kyle                 Wise                 Cadet Kingston                       NY BS      Education                     
Steven               Woodyard, Jr.                Cadet Lexington                      SC BS      Biology                       
Alex                 Worner               Cadet Akron                          OH BSBA    Business Admin.
Nathan               Wright               Cadet Charlotte                      NC BA      Political Science             
William              Wutzer, III               Cadet Mount Pleasant                 SC BSBA    Business Admin.
Benjamin             Young                Cadet Norcross                       GA BA      Political Science             
Cory                 Yslas                Cadet Henderson                      NV BSBA    Business Admin.
Brian                Ziniti               Cadet Mansfield                      MA BA      Criminal Justice              
Joshua               Benedict             Veteran     Goose Creek                    SC BSEE    Elec. Engineering
David                Bonilla              Veteran     N. Charleston SC BA      Modern Lang.
Adam                 Crowe                Veteran     Clover                         SC BA      Criminal Justice              
Christopher          Eastwood             Veteran     Charleston                     SC BSEE    Elec. Engineering
Erik                 Eisenach             Veteran     Summerville                    SC BSEE    Elec. Engineering
Cameron              Felsher              Veteran     Mount Pleasant                 SC BA      Political Science             
Erik                 Fish                 Veteran     Jacksonville                   FL BA      Political Science             
Ted                  Hernandez            Veteran     Summerville                    SC BSEE    Elec. Engineering
Daniel               Hess                 Veteran     Charleston                     SC BSEE    Elec. Engineering
Jason                Kramer               Veteran     Summerville                    SC BA      Political Science             
Sebastian Linares-Grainger Veteran Charleston SC BA & BS Mod. Lang. & Bus. Admin.
Thomas               Mitchum, Jr.                 Veteran     Charleston                     SC BSEE    Elec. Engineering
Joel                 Pereira              Veteran     Charleston                     SC BA      Criminal Justice              
Brenn                Ritchie              Veteran     Summerville                    SC BA      Political Science             
Zachariah            Ritsema              Veteran     Mt Pleasant                    SC BSEE    Elec. Engineering
Matthew              Russell              Veteran     N. Charleston SC BA      Modern Lang.
William              Sexton               Veteran     Simpsonville                   SC BA      English                       
Ryan                 Shea                 Veteran     N. Charleston SC BSEE    Elec. Engineering
Eric                 Snyder               Veteran     Discovery Bay                  CA BA      Criminal Justice              
Elizabeth            Stephenson           Veteran     Charleston                     SC BA      Psychology                    
Nathan               Taylor               Veteran     Charleston                     SC BA      Criminal Justice              
Joseph               Wade                 Veteran     Daniel Island                  SC BS      Physical Education            
Paul                 Whitten              Veteran     Charleston                     SC BA      History                       

Achieving excellence in the education and development of principled leaders
Media Contact:
Kim Keelor-Parker
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
(843) 953-2155
 


Back to Top