The Citadel

The Military College of South Carolina

Dare to Lead
recognition_day.jpg

Citadel News Service
9 May 2015

Spring 2015 ROTC Awards at The Citadel

CHARLESTON, S.C. – Over 100 men and women from the Reserved Officer Training Corps (ROTC) in the South Carolina Corps of Cadets are being recognized for their exceptional achievements in the categories of academic and military excellence.

Each year, The Citadel’s ROTC departments which include Army ROTC, Air Force ROTC, Marine ROTC and Navy ROTC nominate the most outstanding cadets within their programs for awards.

This year’s award recipients are:

The Society of American Military Engineers Award
Air Force: Kane P. McManus
Army: Kevyn D. McNeil
Navy: Jonathan Brandt
This award recognizes outstanding engineering students of the Military Reserve Officers Training Corps.

The Marine Corps Association Award
Midshipman Hayden Lancaster
The Marine Corps Association Award is presented to a Marine option midshipman in recognition of high endeavor and superior accomplishment during four years of study at The Citadel as a Marine Option student.

The Naval Submarine League Award
Midshipman Justin Gould
The Naval Submarine League Award recognizes the top Navy ROTC graduate volunteering for the Submarine Force.

The USAA Spirit Award
Air Force: Olivia C. Lion
Army: Joseph Pappagallo
Navy: Samuel Long
This award recognizes students in each ROTC department that best display the traits and characteristics that embody the spirit of service to others.

The Air Force Association Silver Medal Award
Brian D. Bilbo
This award is presented to a junior Air Force cadet in recognition of outstanding achievement in leadership and academic standing in Air Force ROTC.

The American Veterans of World War II, Korea, and Vietnam Award
Air Force: James G. Hitt
Army: Anthony Uriarte
Marine Corps: Braden Wint
Navy: Kashmeir Kirkpatrick
This award is presented to ROTC Cadets for diligence, discharge of duty and willingness to serve God and Country.

The National Defense Transportation Association Award
Air Force: James R. Farmer
Army: Thomas M. Brown
The National Defense Transportation Association Award recognizes and outstanding cadet who demonstrates outstanding leadership qualities, academic achievement, aptitude for military service, meritorious achievement and noteworthy service in the promotion of preparedness for the national defense of the United States.

The National Defense Industrial Association Award
Air Force: William S. Wutzer
Army: Cameron Pollard
Navy: Ricardo Caporale
This award is presented to cadets who have demonstrated superior leadership qualities.

The Department of the Army Superior Cadet Award
Richard Bennett
Cory Taylor
Jacob Nedoma
John C. Brosch
The Department of the Army provides this award annually to the outstanding ROTC cadet in each year of military science at The Citadel that is in the top 25% of their ROTC class and academic class.

The General Society of the War of 1812 Award Air Force: Angelica L. McNerny
Army: Joshua Hamilton
Marine Corps: James Jenkins
Navy: George Stevenson
This award is presented to 3rd classmen who have done the most to demonstrate and encourage the ideals of Americanism by both deed and conduct.

National Society of Daughters of Founders and Patriots of America Award
Air Force: Hayden D. Dry
Army: Mary Ann Koller
Marine Corps: Joshua Scaife
Navy: Conner Perley
This award recognizes outstanding upperclassmen who have demonstrated the qualities of leadership, high scholastic average, and who are highly active in student affairs.

The Armed Forces Communications and Electronics Association Education Foundation Award
Air Force: Ryan E. Blagburn
Army: Craig L. Miller
Navy: Marcus Padilla
This award recognizes ROTC students who have demonstrated good moral character, academic excellence, and potential to serve as officers in the United States Armed Forces.

The Military Order of the World Wars Award
Air Force: Aleksandr W. Rogers, Gregory A. Krueger & Nicholas J. Maiolo
Army: Zachary S. Skinner, Cole Snyder & Eric J. Dompkowski
Marine Corps: Grace Jenkins, Nicholas Gee & Matthew Kraft
Navy: James Cunningham, Bradley Bailey & Meriel Robinson
This award is presented to one member in the 2nd, 3rd, and 4th class from each branch of service for their diligence in demonstrating military excellence and outstanding accomplishments during the year.

The Marine Corps League Leadership Award
Marines Corps: Morgan Bartra & Kevin Lowring
Navy: Jason Shea & Brandon Gettys
The Marine Corps League recognizes outstanding Marine and Navy seniors that have excelled in the areas of leadership, academics, and military performance.

The Military Officer Association of America Award
Air Force: Austin M. Brown
Army: John W. Hope
Marine Corps: Miller Dial
Navy: Taylor Scott
The Military Officer Association of America award is presented annually to 2nd class ROTC cadets who have demonstrated academic excellence, high moral character, loyalty to the unit, school and country and who show exceptional potential for military leadership.

The American Legion Scholastic Excellence Awards
Air Force: Savannah W. Emmrich
Army: Andrew Biermann
Marine Corps: Kevin Lowring
Navy: Shane Haydon
The American Legion ROTC Scholastic Excellence awards are presented to the Army, Marine, Navy, and Air Force cadets who have demonstrated scholastic excellence.

The American Legion Military Excellence Awards<> Air Force: Benjamin D. Gardner
Army: Scott Benton
Marine Corps: Hayden Lancaster
Navy: James Urban
The American Legion ROTC General Military Excellence Award is presented to Army, Marine, Navy, and Air Force cadets who have demonstrated Military Excellence.

Ancient and Accepted Scottish Rite of Freemasonry Award
Air Force: Kenneth C. Sparano
Army: Ethan Penny
Marine Corps: Michael McGraw
Navy: Joseph Pinto
This award recognizes the outstanding cadets who have made significant contributions to demonstrate and encourage patriotism through participation in activities on campus or in the community.

The Reserve Officers Association of the United States Award
Air Force: Ryan P. Fallon, Andrew B. McMahan & Cadet Cory A. Yslas
Army: Harrison Dixon, Ryan P. Davalos & Jacob Wells
Marine Corps: Edward Frasier, James Jenkins & Braden Wint
Navy: Samuel Douglas, William Sloane & Joseph McCall
The Reserve Officers Association Award is presented to cadets who have demonstrated outstanding competence in the arts and sciences of National Defense.

The National Sojourners Award
Air Force: Winston L. Crosby
Army: Peter Klimek
Marine Corps: Nathan Chew
Navy: Patrick Simmons
The National Sojourners Award is presented to an outstanding cadet in each ROTC unit who demonstrated and encouraged the ideals of Americanism within the Corps of Cadets.

The Association of the United States Army Award
Brooks Wagstaff
This award is presented annually to the cadet who epitomizes the Army values of Loyalty, Duty, Respect, Selfless-service, Honor, Integrity, and Personal Courage.

The Association of the United States Army History Award
Jonathan R. Puwalski
The Association of the US Army, in conjunction with the US Army Center of Military History, presents a volume of the U.S. Army official history series to a cadet for excellence in the study of military history at The Citadel.

The Military Order of the Purple Heart Leadership Medal Award Air Force: Michael H. Nelems
Army: Lauren Seedor
Marine Corps: James Jenkins
This award is presented to cadets selected by their ROTC departments based solely on their demonstrated leadership excellence.

The Navy League Honors Award
Marine Corps: Stephen McManus
Navy: George Stevenson
Each year the Charleston Council of the Navy League recognizes the top academic performers of the personnel within the Enlisted Commissioning Programs of the Navy ROTC department.

The Society of Daughters of the War of 1812
Air Force: John Luke Tippetts
Army: Jennifer Burch
Marine Corps: Joshua Jordan
Navy: Jon Buckland
This award is presented to a cadet who has significantly demonstrated and encouraged the ideals of Americanism by both deed and conduct.

The Daughters of the American Revolution Award
Air Force: Harley T. Martin
Army: Brittany Crocker
Marines Corps: David Kerkhoff
Navy: Samuel Cowart
This award recognizes one outstanding cadet from each ROTC unit who demonstrates the qualities of dependability and good character, leadership ability and a fundamental and patriotic understanding of the importance of ROTC training.

The General Westmoreland Award
Andrew M. Martin
This Award is presented to an Airborne Qualified Cadet at The Citadel by The 82nd Airborne Division, Lowcountry Airborne Chapter.

National Society of the Sons of the American Revolution Silver ROTC Medal
Air Force: Aaron M. Boudreau
Army: Walter A. Metcalfe
Marine Corps: Jeffrey Smeriglio
Navy: Alec Sharpe
The Sons of the American Revolution medals are awarded to the outstanding Army, Marine, Navy, and Air Force Corps cadets based on military excellence and scholarship in their ROTC studies and activities.

The Veterans of Foreign Wars Award
Air Force: Bertus A. Shelters
Army: Tanner C. Jameson
Marine Corps: Raymond Horning
Navy: Miguel Mirano
The Veterans of Foreign Wars award is presented annually to a senior or junior in each ROTC department who has achieved an outstanding academic record.

The AT&T Award
Air Force: Nicholas Osmon
Army: Kate Koller
Marine Corps: Alex Worner
Navy: Colt Kirkpatrick
The AT&T award is presented to ROTC cadets who have displayed the ability to solve problems outside the box, using innovative thinking and carrying it through to execution.

Achieving excellence in the education and development of principled leaders
Media Contact:
Kim Keelor-Parker
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
(843) 953-2155


Back to Top