The Military College of South Carolina Dare to Lead

Info Academics Admissions Alumni Cadet Life Graduate College Athletics Connect Giving
Close this window

Giving to The Citadel

  • The Citadel Foundation
  • Blueprint
  • The Citadel Brigadier Foundation

Citadel News Service
30 Apr 2006

College of Graduate and Professional Studies: Roll of Spring & Summer 2006 Graduate Class

Specialist in Education

Dawnay Ardrean Dawson,* Charleston
Gloria R. Lasane-Myers,* Hemingway

Specialist in School Psychology

Jennifer Dawn Barkley, Charleston
Kathleen J. Beebe, Charleston
Tiffany Annette Devane, Columbia
Michael Raymond Dewitt, Jr., Columbia
Bramlett Easterlin Drew, Walterboro
Lisa Whitney Leazer-Duffy, Taylors,
Kelley Kraft, Columbia
Brennan Hawks Ledyard, Summerville
Allison Amanda Lewis, Charleston
Larissa Irene Morgan, Evanston, Ill.
Laura Wynne Prendergast, Beaufort
Sarah Elizabeth Smith, Charlotte, N.C.

Master of Arts in Education

Ryan McArthur Gist, Summerville
Grady Elliott Gonzales, North Charleston
Eric Ladson*, Summerville
Teri Sue Mantilla*, Ladson
Thomas Richard Rary, III, Charleston
Melanie Jo Roberts*, Goose Creek
Kristina Lynn Cishek-Rodgers, Charleston
Ronald Joseph Wishman, Summerville

Master of Arts (Biology)

Michael Anthony Crawford*, Folly Beach
Patrick J. Hall, Summerville
Elyse Andrea Steiner*, Charleston

Master of Arts (History)

Richard A. Gillard, Mount Pleasant
Adam Lord*, Charleston
Jesse Kaye Siess, Hanahan

Master of Arts (Psychology: Clinical Counseling)

Lindsey Cisa Barr, Mount Pleasant
Anne Chamberlain Frazier, Charleston
Kendra R. Geisert, Charleston
Shelbe Verlina Hill*, North Charleston
Elizabeth Reeves Howard, Charleston
John Bradley Leach*, Charleston
Jennifer Mist Lockhart*, Charleston
April Laurentia Orvin, Charleston
Ryan Rath Treat*, Charleston
Lisa Wimberly, Charleston

Master of Arts (School Psychology)

Pamala Jean Alley, Charleston
Emily Marie Bray, Charleston
James Christian Collins, Surfside Beach
Charity Ann Hornish, Charleston
Constance A. Leahy, Charleston
Amanda Susan Lewis, Isle of Palms
Jana Lynette Garl-Monfeli, Mount Pleasant
Richard E. Montgomery, Charleston
Katharine N. Scott, Charleston
Deborah M. Turner, Greenville

Master of Arts (Social Science)

Manken Chigawa, Jr., North Charleston
Barry Allen Price, Georgetown

Master of Arts in Teaching

Joseph Matthew Cashman, Charleston
Maria Deeva Desbrow, Charleston
Wiley Stewart Flanagin, III, Augusta, Ga.
Tina M. Hammock, Charleston
Teal Miller Hunter, Summerville
Myron Howard Hyde, Jr., Charleston
Ashley Melissa James, Charleston
Heather Isgett Judy*, St. George
Frances Ann Morrissey, Mount Pleasant
Josie Wells Oakley, Charleston
Sally Thomas Seignious, Mount Pleasant
Sheila Renee Smith*, Mount Pleasant
Cara M. Smyczynski, Mount Pleasant
Janelle M. Soder, Charleston

Master of Business Administration

John Laurence Baker*, Chattanooga, Tenn
Ronii Leeanne Bartles*, Charleston
Cynthia Riley Blackman, Charleston
Grant W. Brewer Charleston
Nancy Antonina Castro, Mount Pleasan
Tara Jo Clark*, Goose Creek
Bryan Andrew Game, Charleston
Hulda Victoria Hill, Goose Creek
George Joseph Keane, Jr., Mount Pleasant
Joli Sheree Lowe, North Charleston
Jennifer Samantha McCool*, Charleston
Lauren Brinson Myers, Mount Pleasant
Kyle Rasbach, Mount Pleasant
Mary Amanda Rogers, North Charleston
Hermann Ulrich Sekler, Mount Pleasant
Megan Seegars Vaughn, Charleston
Jamie Lynn Vollenweider, Mount Pleasant
Christopher Nelson Walker, Daniel Island
Brian Michael Wohlwinder, Charleston

Master of Education (Administration)

Kevin Gerard Addison, Holly Hill
Kevin Daniel Barth, North Charleston
Marcel Lyons Brown, Summerville
Natiska Sherlon Brown, Hemingway
Adrian Darrell Busch, Charleston
Maurice D. Cannon*, Ladson
Sarah E. Clendenin, Charleston
Terry Tannis Dingle, Beaufort
Sean Patrick Egnew, Goose Creek
Eleanora C. Ellington, Huger
May V. Frazier, Summerville
Robin Renee Elliott-Ghalleb, Georgetown
Gregory B. Harrison, Goose Creek
Tiffany Ann Henderson, Mount Pleasant
Darlin Meredith Jordan, Longs
Justin Michael Matthews, Moncks Corner
Evelyn S. Pasqualicchio, Charleston
Thad J. Schmenk, Daniel Island
Kevin T. Shillingford, Charleston
Kevin L. Smith, Summerville
Jody Ann Swanigan*, Charleston
Jacob B. Tuttle, Summerville
Marsha Worley Yarborough, Ladson

Master of Education (Counselor Education)

Karen Carlow Blitch, Charleston
Kristin Lowry Bynum, Charleston
Amy Elizabeth Daniell, Charleston
Tina Marie Ferguson, Cottageville
Jennifer Megan Haist*, Beaufort
Crystal Halley, Cottageville
Brenda Lamas, Mount Pleasant
Gari Deanne Tyner, Charleston
Sarah J. Zacharias, Sullivans Island

Master of Education (Physical Education)

Louise Maria Kjellquist*, North Charleston

Master of Education (Reading)

Katherine G. Davis*, Charleston
Brooke N. Mayfield McCants*, Goose Creek
Richard Scott Mintz, Johns Island
Keri E. Rucker, Charleston
Sondra J. Sessoms*, Charleston,

Master of Science (Computer Science)

Margaret Onisick Lawless, Charleston
Antony Christopher Patenaude*, Charleston

Master of Science (Health, Exercise and Sports Science)

Tiago Poleselli Bruniera, Charleston
Elizabeth G. Erck, Charleston
Geraldine McMillan Holden, Charleston
Christine D. Moran, McKean, Pa.
Mary Odum, Charleston
Caroline Jamison Petty, Columbia,
Renee Zimmerman Thuotte, Mount Pleasant

*Degree Expected Summer 2006

December 2005 Graduates
^December Graduates with Distinction

Specialist in Education

James J. Braunreuther, Charleston

Specialist in School Psychology

Jennifer Elvie McConnell^, Cornelius, N.C.
Brandy Lynn Thorson, Seneca

Master of Arts in Education

Mary E. Auer, North Charleston
Zanitha Monique Dickerson, Summerville
Courtney Mary Gonzales, North Charleston
Catrina Tia Moore, North Charleston
Sterling Allen Seals, Mount Pleasant
Amy Roach Viars, Hanahan
Kevin Darryl Wilson, Summerville

Master of Arts (Biology)

Claire Michelle Allen, Mount Pleasant
Nancy Bradham Bright, Johns Island
Serena Colucci, Summerville
Kiwana Denise Gibbs, Charleston
Aindrea Bree Maddray, Summerville
Timothy G. Triana,^ Georgetown

Master of Arts (English)

Heidi Louise Bradley, Isle of Palms
Heather Hendrix Paternoster, Bluffton
Kathleen E. Triggs, Charleston

Master of Arts (Psychology: Clinical Counseling)

Melissa S. Mitchell-Blitch, Charleston
Donna Marie Burrowes, Satellite Beach
Kathryn Kennedy Ernst, Mount Pleasant

Master of Arts (School Psychology)

Kelly Marlene Ellison, Summerville

Master of Arts in Teaching

Ashley Janette Byrnes, Mount Pleasant
Elizabeth Kathryn Cauley, Greenwood
Jayne W. Harris, North Charleston
Matthew H. Legare, Summerville
Amy Hardin Leonardi, Charleston
Jennifer Louise Loveday, Charleston
Karen Elaine Moldovan^, Mount Pleasant
Joseph Dwight Noland, Mount Pleasant
Nick Alexander Reece, Charleston
John Martin Roach, Charleston
William Frederick Taylor, III, Kingstree
Kimberly Ann Toms^, Charleston
Natasha Venner, Summerville
Christy M. Winchester, North Charleston

Master of Business Administration

Allen Asbury Ayers, Jr., Charleston
Monica Gloria Brown, Mount Pleasant
Brunella Silva Caldas^, Charleston
James Steven Gaskins, Bonneau
John Scott Jarrett, Ladson
Gregg Noel Jones, Jr., Goose Creek
Charles Thomas McIntosh, Charleston
Clarke Rabon McKenzie, II, Andrews
John Crosby Moore, Charleston
Scott Nicholas Pletcher, North Charleston
Jennifer Reich Shore, Charleston
Warunee Srisiri, Mount Pleasant
Emily Spence Steiger, Charleston
Daniel Weede, Greenville

Master of Education (Administration)

Derek Allen Ayers St., George
Uirica Denise Bodison, Walterboro
Timothy J. McDowell, Moncks Corner
Keysha C. Williams-Tolliver, Ladson
Patricia L. Vanderhurst, Goose Creek

Master of Education (Counselor Education)

Jessica Wilde McDuffie Bennett^, Johns Island
Natasha Ave Fields, North Charleston
Shelby G. Jackman, Charleston
Shannon L. McDevitt, Hermosa Beach, Calif.
Eleanor Johnette Pinckney, Charleston
Jennifer Elizabeth Washington, Charleston

Master of Education (Physical Education)

Lindsay Adrienne Jackson, Johns Island
Keith Ryan Johnson, Goose Creek
Evan Reich, Charleston

Master of Education (Reading)

Adrienne E. Besenbach^, Charleston
Stephanie Sandhaus Burr^, Charleston
Janet A. Barye-Garcia^, Charleston
Karolea R. Yager Lucas, Charleston
Barbara Ann McCracken, Pawleys Island

Master of Science (Computer Science)

Jason Edward Eglin, Goose Creek

Roll of Undergraduate Class
+Summer Candidate
*2005 Graduate

Bachelor of Science in Business Administration

James Brian Kubu+, Mount Pleasant
Malcolm Randolph Robbins+, Charleston

Bachelor of Science in Civil Engineering

Tara Michelle Best, Mount Pleasant
Charles Gabriel Bongbonga+, Goose Creek
Jason Randy Duncan*, Charleston
Gilbert Douglas Huff, Huger
Daniel Brian Martin, Goose Creek
Antonio Carlos Ragos, Goose Creek
Jonathan Seth Robertson, Mount Pleasant
Joseph Ryan Rodgers+, Goose Creek,
Jonathan Edward Sheppard+, Charleston
Christopher Bryan Mazyck Smith, Charleston

Bachelor of Science in Electrical Engineering

Thomas Earl Arnold, III Johns Island,
Dennis Michael Brady Charleston,
James Michael Cares Round O,
Thoams Hayes Earley Moncks Corner,
John Charles Gnodle Moncks Corner,
Michael Patrick Rohan Charleston,
Jason Lee Spell+ Charleston,

ACADEMIC HONORS

Summa Cum Laude
Christopher Bryan Mazyck Smith

Magna Cum Laude
Gilbert Douglas Huff
Michael Patrick Rohan

Cum Laude
Antonio Carlos Ragos

Students graduating who are members of Chi Sigma Iota, the International Counseling Academic and Professional Honor Society

Jessica W. Bennett
Karen C. Blitch
Melissa s. Mitchell-Blitch
Kristin Lowry Bynum
Amy Daniell
Tina Marie Ferguson
Crystal L. Halley
John B. Leach
Ryan R. Treat
Gari Deanne Tyner
Jennifer E. Washington

Students graduating who are members of Phi Kappa Phi, the National Honor Society

Sarah E. Clendenin
Sean Patrick Egnew
Tina Marie Ferguson
Bryan Andrew Game
Barry A. Price
Gilbert D. Huff

Students graduating who are members of Kappa Delta Pi, the National Education Honor Society

Adrian Busch
Maurice Cannon
Sean Patrick Egnew
Kevin L. Smith
Jody Ann Swanigan

Students graduating who are members of Psi Chi, the National Honor Society in Psychology

Jennifer Dawn Barkley
Lindsey Cisa Barr
Melissa S. Mitchell-Blitch
Emily M. Bray
Michael R. Dewitt, Jr.
Bramlett Easterlin Drew
Kathryn Kennedy Ernst
Kendra R. Geisert
Charity Ann Hornish
Elizabeth Reeves Howard
John Bradley Leach
Constance A. Leahy
Allison Amanda Lewis
Amanda Susan Lewis
Jennifer Mist Lockhart
Jana Lynette Garl-Monfeli
April Laurentia Orvin
Laura Wynne Prendergast
Katharine N. Scott
Sarah Elizabeth Smith
Ryan Rath Treat
Lisa Wimberly

Students graduating who are members of the Tau Beta Pi, the National Engineering Society

Christopher B. Smith
Gilbert D. Huff
Antonio C. Ragos
Michael P. Rohan

Achieving excellence in the education and development of principled leaders
Media Contact:
Kim Keelor-Parker
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
(843) 953-2155
Related links:
citadel.edu/newsroom - News and Events
citadel.edu/oea - External Affairs
citadel.edu - Home page