The Military College of South Carolina Dare to Lead

Info Academics Admissions Alumni Cadet Life Graduate College Evening Undergrad Athletics Connect Giving
Close this window

Giving to The Citadel

  • The Citadel Foundation
  • Blueprint
  • The Citadel Brigadier Foundation

Citadel News Service
21 Feb 2013

eWeek competitions spark Lowcountry students’ enthusiasm for engineering

The Citadel’s 14th annual eWeek Fair was held Saturday, attracting more than 100 Lowcountry school students who put their engineering skills to the test in the Lego robotics competition and the craft stick bridge competition as well as the trebuchet competition.

“Our goal is to spark students’ interest in engineering, math and science by showing them that method, design and problem solving can ultimately be fun,” said Mark McKinney, professor of electrical engineering and Citadel eWeek organizer. “And it works, too. The enthusiasm was palpable.”

Lowcountry school children compete in the eWeek Robotics Competition.In the robotics competitions, students pitted their team-built Lego robots against each other in one-on-one baseball and golf games that required robots to think and make decisions on their own. Student teams competing in the bridge competition constructed bridges from craft sticks and wood glue. The bridges were judged on best structural design, original design and craftsmanship.

The results of this year’s competition are:

Robotics Competition

Golf Competition

• 1st Place: Cranium – Charleston Math and Science Charter

• 2nd Place: Team Solo – Laing Middle School

• Honorable Mention: Domo Arigato – Berkeley High School

• Honorable Mention: J.A.J. – Berkeley Middle School

Baseball Competition

• 1st Place: Whatz Up – Berkeley Middle School

• 2nd Place: Robo Wolves – Berkeley Middle School

• Honorable Mention: Wall-E – Berkeley High School

• Honorable Mention: Black & Garnet – Berkeley Middle School


Students constructed bridges made of craft sticks and wood glue for the eWeek Bridge Building Competition.Bridge Competition

MIDDLE SCHOOLS
Best Architectural Design
1st Place: Olivia Olsen, Berkeley Middle School
2nd Place: Hunter Conley, Berkeley Middle School
3rd Place: Brooks Rowley, William Donnellon, Joseph Riley, Sara Tuttle, Charleston Catholic School
Honorable Mention: Darian Lopes, Finian Butcher, Jeneya Johnson, Ncah Cormier, Charleston Catholic
Honorable Mention: Kavon Hillard, Shaun Eaddy, Berkeley County Alternative

Most Original Design
1rd Place: Brooks Rowley, William Donnellon, Joseph Riley, Sara Tuttle, Charleston Catholic School

Most Constructible
1st Place: Hunter Conley, Berkeley Middle School
2nd Place : Olivia Olsen, Berkeley Middle School
3rd Place: Brooks Rowley, William Donnellon, Joseph Riley, Sara Tuttle, Charleston Catholic School
Honorable Mention: Darian Lopes, Finian Butcher, Jeneya Johnson, Ncah Cormier, Charleston Catholic
Honorable Mention: Kavon Hillard, Shaun Eaddy, Berkeley County Alternative

Best Craftsmanship
1st Place : Olivia Olsen, Berkeley Middle School
2nd Place: Darian Lopes, Finian Butcher, Jeneya Johnson, Ncah Cormier, Charleston Catholic
3rd Place: Brooks Rowley, William Donnellon, Joseph Riley, Sara Tuttle, Charleston Catholic School
Honorable Mention: Hunter Conley, Berkeley Middle School
Honorable Mention: Kavon Hillard, Shaun Eaddy, Berkeley County Alternative

Structural Design
1st Place: Hunter Conley, Berkeley Middle School
2nd Place: Kavon Hillard, Shaun Eaddy, Berkeley County Alternative
3rd Place: Brooks Rowley, William Donnellon, Joseph Riley, Sara Tuttle, Charleston Catholic School
Honorable Mention: Darian Lopes, Finian Butcher, Jeneya Johnson, Ncah Cormier, Charleston Catholic
Honorable Mention : Olivia Olsen, Berkeley Middle School

HIGH SCHOOLS
Best Architectural Design
1st Place : Katherine Touchberry, Berkeley High School
2nd Place: Bradley Rullmann, Robert McLaren

Most Constructible
1st Place : Katherine Touchberry, Berkeley High School
2nd Place: Bradley Rullmann, Robert McLaren

Best Craftsmanship
1st Place : Katherine Touchberry, Berkeley High School
2nd Place: Bradley Rullmann, Robert McLaren

Structural Design
1st Place: Katherine Touchberry, Berkeley High School
2nd Place: Bradley Rullmann, Robert McLaren