The Military College of South Carolina Dare to Lead

Info Academics Admissions Alumni Cadet Life Graduate College Evening Undergrad Athletics Connect Giving
Close this window

Giving to The Citadel

  • The Citadel Foundation
  • Blueprint
  • The Citadel Brigadier Foundation

Citadel News Service
27 Apr 2010

Who’s Who announced for the Class of 2010

Seventy cadets and active duty military students have been chosen by Citadel faculty members as the college's Class of 2010 Who’s Who Among Students in American Universities and Colleges.

Who’s Who Among Students in American Universities and Colleges is one of the most highly regarded and long-standing honors programs in the nation. Nominations are based on strength of character, academic achievement, military achievement, leadership, campus activities and participation and excellence in athletics at the varsity, intramural or club sport level.

The Who's Who students will be recognized during the annual Awards Convocation, which is at 2 p.m. Thursday, May 6 in McAlister Field House. The students and their academic area of study are:

Corey Alexander Baldwin, St. Peters, Mo.
Criminal Justice
Jonathan Joseph McSorley, Turnersville N.J.
Criminal Justice
Timothy Patrick Bane, Hanover Mass.
History
Tso Chun Meng, Kaohsiung Taiwan
Mathematics
Timothy VanHugh Barnhill, Jr. Greer S.C.
English
Matthew Maranville Minnich, Lexington S.C.
Business Administration
Danielle Anne Barry, Stoughton Mass.
Business Administration
Lana Jasmine Moore, Las Vegas Nev.
Modern Languages (Spanish)
Sophia Margaret Bay, Seaford Del.
Physical Education/Health & Wellness
Thomas David Morin, Blackstone Mass.
Physical Education/Health & Wellness
Joshua Michael Bergeron. Goose Creek. SC
Physics
Matthew Emmett Nieminski, Verplanck N.Y.
Political Science
William Tanner Bishop, Church Road, Va.
Business Administration
Delta Eileen Nunez-Rojas, Gainesville Fla.
Biology
Tate Houston Blenke, Suwanee Ga.
PE/Sports Management and Administration
Thomas Jaymes O’Brien, Summerville S.C.
Mathematics
Peter Tarr Boltuch, King of Prussia Pa.
Business Administration
Adam Paul O’Dell, Seneca S.C.
Business Administration
William John Brim, Jacksonville Fla.
Modern Language (German)
Joshua Michael Olson, Cary N.C.
Civil Engineering
Michael Bruce Burris, Charleston S.C.
Business Administration
Rachelle Michelle Ornelas, Palm Harbor Fla.
Physical Education/Health & Wellness
Jonathan Eric Casey, Irwin Pa.
Criminal Justice
Nathan Andrew Otto, Roswell Ga.
Political Science
Harold Duran Coats, II, North Charleston, SC
Modern Language (Spanish)
William R. Piepenbring, Georgetown S.C.
History
Kristine Elizabeth Devine, Alpharetta Ga.
Physical Education/Health & Wellness
Adam Julian Powell, Easley S.C.
Electrical Engineering
Alberto Andre Diaz, Guayaquil, Ecuador
Physical Education/Health & Wellness
Eugene Adjei Quarshie, Lawrenceville Ga.
Biology
Ryan Matthew DuBiel, Charleston S.C.
English
Joseph A. Robertson, North Augusta S.C.
Civil Engineering
Donald James Dyer, Brandon Fla.
Criminal Justice
Caleb Paul Rodgers, St. Stephen S.C.
Civil Engineering
Ross Daniel Engstrom, Ranches Fla.
Education
Andrew Nicholas Rydzak, Tyler Texas
Electrical Engineering
Lauren Ashley Fleming, Anderson S.C.
Physical Education/Health & Wellness
Luke Sciascia Schwartz, Northampton Pa.
Political Science
Melissa Marie Florido, Watseka, Ill
Physical Education/Health & Wellness
Garett Evan Pryor Smith, Bamberg S.C.
Business administration
Alexander J. Formato, West Orange N.J.
History and Mathematics
Stephen Kyle Spalding, Eustis Fla.
History
Terrance James Foss, Statesboro Ga.
Business Administration
Cody Reading Stegall, Rock Hill S.C.
Business administration
Jordan A. Gilmore, North Charleston S.C.
Electrical Engineering major
Josephine Rosalena Stern, Brooklyn N.Y.
Business Administration
Emily Michelle Green, Blacklick Ohio
Physical Education/Health & Wellness
William James Swinton, III, Mt. Pleasant S.C.
Business Administration
Stone Bennett Gregory, Java Va.
Electrical Engineering major
Jaroslav Vorac, Prague, Czech Republic
Biology
Zachary S. Holliday, Wilson N.C.
Business Administration major
Gregory Jonathan Walter, Clover S.C.
Criminal Justice
Shaun Paul Pasion Hornilla, Alpharetta Ga.
Business Administration
Julian Lawson Walters, Jr. Hanahan S.C.
Physical Education/Health & Wellness
Kai Hsiao, Taipei City Taiwan
Business Administration
Phillip C. Westbrook, North Augusta S.C.
Physics
Eric William Irwin, Phoenix Ariz.
Computer Science
Mitchell Lee Wetherington, Lexington S.C.
Physical Education/Health & Wellness
Richard Blanton Jordan, Columbia S.C.
Business Administration
Andrew John Winkler, Allison Park Pa.
Physical Education/Health & Wellness
Holden E. Jubb, Monument Colo.
Civil Engineering
Natalie Brianne Wolin, Toledo Ohio
Business Administration
Bryan Thomas Kant, Snellville Ga.
Business Administration
Harrison Cody Wright, Simpsonville S.C.
Psychology
Robert Charles Kozakiewicz, Riverhead N.Y.
Political Science
Angela June Yenca, North Potomac Md.
Political Science and French
Joshua Thomas May, Greenville S.C.
Biology
Kei-Tai Yu, Fengshan City Taiwan
Physics
Charles Mitchell Jr. McRae, Mullins S.C.
Physical Education/Health & Wellness
Jared Morgan Zentz, Dover Del.
Criminal Justice




 
Achieving excellence in the education and development of principled leaders
Media Contact:
Kim Keelor-Parker
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
(843) 953-2155