The Military College of South Carolina Dare to Lead

Info Academics Admissions Alumni Cadet Life Graduate College Athletics Connect Giving
Close this window

Giving to The Citadel

  • The Citadel Foundation
  • Blueprint
  • The Citadel Brigadier Foundation

Citadel News Service
31 Jan 2007

Commandant's Distinguished Service list announced

The Commandant's List is composed of cadets who contribute the most to their companies and who have excellent military and academic records. They are chosen by company commanders and tactical officers.

The following cadets have been judged to have made the most positive contributions to their platoon, company, battalion, or staff, the Corps of Cadets and The Citadel, during the fall semester 2006-2007.

Nicholas John Gombos 
Bakersfield, CA
Regimental Staff
Richard Leigh Kellemeyer II
Chapin, SC
Golf
Michael Pinckney Horger Jr.
Orangeburg, SC
Regimental Staff
Collin Bryant Bell
Columbus, OH
Golf
Edward William Kay III
Pittsford, NY
1st Battalion Staff
Joseph Everett Winfield Jr.
Sumter, SC
Golf
William Morris Coleman
Greenville, SC
2nd Battalion Staff
Geoffrey Martin Moser
Camden, SC
Golf
Jared Sullivan Newman
Beaufort, SC
3rd Battalion Staff
James Darden Purgason
Hoschton, GA
Hotel
Chase Henderson Mohler
Beaufort, SC
4th Battalion Staff
Christopher Corey Harman
Columbiana, OH
Hotel
Angelo Thomas Medico
Coral Springs, FL
2nd Battalion Staff
Jeffery Charles Rutland
Rock Hill, SC
Hotel
Paul Cagle Keeley
Syracuse, NY
1st Battalion Staff
Zachary Roy Huskins
Rock Hill, SC
Hotel
Matthew Robert Zaro
Malvern, PA
2nd Battalion Staff
Chad Allen Bowie
Inman, SC
India
Thomas Richard Waring II
Charleston, SC
3rd Battalion Staff
Daniel Raymond Marino
Yardley, PA
India
Kevin Joseph MacDevette
Oradell, NJ
4th Battalion Staff
Blake Matthew Wyatt
Seneca, SC
India
Gregory Alan Shoemaker
Gettysburg, PA
Regimental Staff
Eugene Adjei Quarshie
Lawrenceville, GA
India
Herbert Anthony Gomez III
Watsonville, CA
Alpha
Robert Walker Druce
Mt. Pleasant, SC
Kilo
Daniel Patrick Strickland
Wakefield, RI
Golf
William Joseph, Jr. Briggs
Nashua, NH
Kilo
Steven Christopher Phillips
BrucetonMills, WV
Kilo
William Christopher Proctor
Rock Hill, SC
Kilo
Caspar Jay Mabry
Columbia, SC
Palmetto Battery
Jonathan Eric Casey
Irwin, PA
Kilo
Megan Marie Jenkins
Cheyenne, WY
1st Battalion Staff

Roman Lenner
Cesky Dub, Czech Republic
Lima

Brittany R. Nagel
Minot, ND
2nd Battalion Staff
Steven Joseph Fulmer
Simpsonville, SC
Lima
James Edward McAloon II
Chesapeake, VA
Mike
 Valentin Jose Boza
Plantation, FL
Lima
Daniel Paul Fitzgerald
Wethersfield, CT
Oscar
Andrew Garrison Mager
North Charleston, SC
Lima
Douglas James Schmid
Arlington, WI
Charlie
 David Alan Hankle
York, PA
Mike
Blake Taylor Safko
St. Petersburg, FL
Echo
 Logan Wade Coones
Simpsonville, SC
Mike
Jonathan Spencer Klopp
Hudson, OH
Mike
Kasey Eugene Newcomer
Inman, SC
Mike
George Joseph Aubin
Tallahasse, FL
Tango
Luke Sciascia Schwartz
Northampton, PA
Mike
Scott Susumu Yamamoto
Moss Beach, CA
Alpha
John Alexander “Alex” McCune
Blythewood, SC
November
Matthew Gregory Stuhler
Alpharetta, GA
Alpha
Gregory Wade Vitello
Newport News, VA
November
V. Paul Brancato
Savannah, GA
Alpha
Patrick Joseph Sommer
Ridgefield, CT
November
Kingsley Parker Spiller
Winston-Salem, NC
Alpha
Derrick Blaine Annas
Brighton, MI
November
Nicholas Carl Leone
Irmo, SC
Bravo
Brandon Kyle Brezeale
Goose Creek, SC
Oscar
Austin Thomas Booth
Scott, AR
Bravo
Jonathan Robert Montes
Oldsmar, FL
Oscar
Marcus George Toop
Stony Brook, NY
Bravo
Brian Mark Rhett
Chapin, SC
Oscar
Daniel Chuloung Chung
Honolulu, HI
Bravo
Douglas Barry Sulser
Natick, MA
Oscar
Kristy Lynn McFadden
Lugoff, SC
Charlie
Kelly Marie Hasselman
Broken Arrow, OK
Romeo
Anthony Phillip Giunta Jr.
Norwood, MA
Charlie
Ellison Caldwell Livingston IV
Charleston, SC
Romeo
Oryan Jeffrey Lopes
Suwanee, GA
Charlie
Simon Juul-Hindsgaul
Bolton, MA
Romeo
Robert Reid Heos III
Greer, SC
Charlie
Alexander Joseph Formato
West Orange, NJ
Romeo
James Michael Douglas
Greenville, SC
Delta
Leobardo Jr. Ramirez
Mission, TX
Tango
James Michael Douglas
Greenville, SC
Delta
Adam Lewis Antley
Orangeburg, SC
Tango
Keaton Emmet Gleason
Lititz, PA
Delta
Brett Hale Burleigh
Pointe Vedra Beach, FL
Tango
Roger McSwain Armfield II
Sumter, SC
Delta
Alexander Southerland Volandt
Raleigh, NC
Tango
Joshua Michael Smith
Spring Grove, PA
Echo
Bryan James Allen Fox
Columbia, SC
Band
Harold Acree Knupp Jr.
Summerville, SC
Echo
 Michael Brent Biggs
Centerville, IN
Band
Brian Malone Cunard
Covington, GA
Echo
Robert Wayne Clark
Brunswick, GA
Band
Stephen Kyle Spalding
Eustis, FL
Echo
Tsheilyna Patau Tchang
Conover, NC
Band
Jacob Timothy Hurley
Spartanburg, SC
F-Troop
Caleb Michael Ling
Fort Benning, GA
Palmetto Battery
Joshua Zeljko Razumich
Gambrills, MD
F-Troop
David Lee Burrier
Thurmont, MD
Pametto Battery
David Raymond Conlan
Newnan, GA
F-Troop
Christopher Earl DeWitt
Gainesville, GA
Palmetto Battery
Charles Jerry Williams III
Charleston, SC
F-Troop
Robert Paul Grundmeier
Dallas, TX
Palmetto Battery
Achieving excellence in the education and development of principled leaders
Media Contact:
Kim Keelor-Parker
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
(843) 953-2155
Related links:
citadel.edu/newsroom - News and Events
citadel.edu/oea - External Affairs
citadel.edu - Home page