The Citadel

The Military College of South Carolina

Dare to Lead
parade_flags.jpg

Citadel News Service
17 May 2016

The Citadel Graduate College Class of 2016

The Citadel Graduate College conferred degrees on Saturday, May 7, 2016 in McAlister Field House and honored outstanding students in several departments.

The following is the roll of the graduating class:

MASTER’S DEGREE CANDIDATES

Master of Business Administration

Heather

Addabbo

Charleston

SC

Jaime

Alvarez

Charleston

SC

Daniel

Anderson

North Charleston

SC

Michael

Balarillo

Ladson

SC

Morgan

Best

Charleston

SC

Minesh

Bhula

North Charleston

SC

Philip

Buehler

Monroe

NC

Emily

Carter

Moncks Corner

SC

Kevin

Clark

Goose Creek

SC

Stephen

Cleary

Anderson

SC

Anar

Denicola

Charleston

SC

Keith

Dutterer

Mount Pleasant

SC

Chad

Ethridge

Mount Pleasant

SC

Java

Galipeau

Hanahan

SC

Amber

Garrett

North Charleston

SC

Matthew

Glavach

North Charleston

SC

Lisa

Grant

Mount Pleasant

SC

Kyle

Greenway

Moncks Corner

SC

Cameron

Griffin

Charleston

SC

Richard

Gwinn

Mount Pleasant

SC

Fleetwood

Hassell

Charleston

SC

Andrew

Hauser

Mount Pleasant

SC

Katelyn

Hnat

Charleston

SC

Terrell

Jackson

Charleston

SC

Michelle

Jenkins

Mount Pleasant

SC

Tanner

Knox

Charleston

SC

Steven

Kukulka

Charleston

SC

Carol

Lane

Mount Pleasant

SC

Lisa

Lowe

Summerville

SC

Allen

McDowell

Charleston

SC

Hugh

Morrison

Charleston

SC

Eric

Muckin

Summerville

SC

Robert

O'Harra

Mount Pleasant

SC

Jessica

Ovbiagele

Daniel Island

SC

Andrew

Palmer

Charleston

SC

Margaret

Patrylick

Charleston

SC

Catherine

Poston

Mount Pleasant

SC

Thomas

Pratt

Summerville

SC

Jeffrey

Scheerer

Mount Pleasant

SC

Marjorie

Schultz

Charleston

SC

Katelyn

Shatz

Charleston

SC

Ariane

Shokri

Johns Island

SC

Forrest

Smeltzer

Charleston

SC

Stephen

Smith

Charleston

SC

Zachary

Smith

Mount Pleasant

SC

Jacob

Stenson

Jacksonville

FL

Martin

Summer

Charleston

SC

Benjamin

Thompson

Charleston

SC

Laura

Varn

Charleston

SC

Thomas

Wright

Charleston

SC

 

Master of Arts in Teaching, Mathematics

Jennifer

Clark

Mount Pleasant

SC

 

Master of Arts in Teaching, Biology

Stephanie

Eldridge

North Charleston

SC

Daniel

Hinson

Mount Pleasant

SC

Brittany

Ratliff

Moncks Corner

SC

 

Master of Arts in Teaching, Social Studies

Amanda-Jean

Haun

Hanahan

SC

Jordan

Karges

Summerville

SC

Mary Kathryn

Priester

Walterboro

SC

Anthony

Sardelli

North Charleston

SC

Joshua

Watts

Sumter

SC

 

Master of Arts in Teaching, Physical Education

Christopher

Jones

Ladson

SC

Jelain

McArthur

Summerville

SC

 

Master of Arts in Teaching, Middle Grades

Cory

Kovach

Charleston

SC

 

Master of Arts in Education, Mathematics

Randi

Dauoheuang

Summerville

SC

Rachel

Erickson

Charleston

SC

 

Master of Education, Literacy Education

Nyree

Anderson

Yemassee

SC

Jodie

Ball

Johns Island

SC

Janice

Bryant

Savannah

GA

Carly

Cowan

Charleston

SC

Hedy

Frazier

Coosawhatchie

SC

Joan

Gary

Savannah

GA

Linda

Graves

Garnett

SC

Alfreda

Harris

Ridgeland

SC

Amy

Hartnett

Charleston

SC

Heather

Hay

Summerville

SC

Danielle

Holmes

Saint Helena Island

SC

Carla

James

Hardeeville

SC

Katelyn

Leveque

Charleston

SC

Michelle

Maness

Summerville

SC

Tammy

Morgan

Ridgeland

SC

Patricia

Moye

Yemassee

SC

Michelle

Power

Summerville

SC

Melissa

Quinn

Summerville

SC

Ingrid

Scott

Ridgeland

SC

Samantha

Shealy

Mount Pleasant

SC

Nyree

Simmons

Yemassee

SC

Euphemia

Southall

Ridgeland

SC

Alicia

Tackitt

Charleston

SC

Mary

Walker

Hardeeville

SC

Shelia

White

Yemassee

SC

Althea

Wigfall

Hardeeville

SC

Julie

Williams

Tillman

SC

Magnolia

Williams

Hardeeville

SC

 

Master of Education, Counselor Education

Erin

Ardrey

Summerville

SC

Bettina

Elder

Central

SC

Kaitlyn

Gantt

Charleston

SC

Amy

Gregorie

Charleston

SC

Laura

Irick

Orangeburg

SC

Jenna

Langley

Johns Island

SC

Alyshia

Linville

Ladson

SC

Taylor

Munn

Sumter

SC

Lacey

Neal

Prosperity

SC

Rebecca

Quiat

Charleston

SC

Katharine

Tamblyn

Charleston

SC

 

Master of Education, Educational Leadership

Robert

Boykin

Sumter

SC

Andrea

Mick

Charleston

SC

Kelly

Walker

Summerville

SC

 

Master of Education, Interdisciplinary STEM Education

Jennifer

Taylor

Bluffton

SC

Certificate in Leadership

Tamra

Cash

Stephens City

VA

Kenneth

Wright

Summerville

SC

 

Certificate in Literacy Education

Carol

Dodd

Ridgeland

SC

Margie

Kidd

Hardeeville

SC

Joycelyn

Pryor

Ridgeville

SC

 

Specialist in Education, School Psychology

Juli

Cornett

Charleston

SC

Victoria

Gazarova

Jacksonville

FL

Allison

Hopkins

Mount Pleasant

SC

Jordan

Hudson

Hollywood

SC

Aubrey

Isaacson

Charleston

SC

Celia

Miller

Orcutt

CA

Erin

Scherder

Charleston

SC

Harriet

Schwartz

Spartanburg

SC

Kasey

Starr

Doylestown

OH

Kristin

Terzo

Charleston

SC

Henry

Thompson

Summerville

SC

Allison

Ulm

Charleston

SC

Colleen

White

Charleston

SC

Andrew

Williams

Charleston

SC

 

Specialist in Education, Educational Leadership

Zenovia

Frazier

Ridgeville

SC

Mary

Studemeyer

Goose Creek

FL

 

Master of Arts in Psychology

Dania

Alshafei

Charlotte

NC

Christina

Bost

Charleston

SC

Hillary

Boyd

Charleston

SC

Kellie

Brabham

Charleston

SC

Christina

Bullard

Bluffton

SC

Ashley

Cox

Charleston

SC

Emillie

Engram

Charleston

SC

Mariana

Garcia Torres

Charleston

SC

Alexandra

Jeffery

Charleston

SC

Beth

Leonard

Mount Pleasant

SC

Danna

Lewsky

Columbia

SC

Lauren

Melton

Mount Pleasant

SC

Lauren

Moore

Hanahan

SC

Ashley

Patterson

Summerville

SC

Christine

Rassa

Johns Island

SC

Laura

Willhoft

Kiawah Island

SC

 

Master of Arts in Biology

Kyle

Baumis

Goose Creek

SC

Charleston

Christie

Charleston

SC

Jordan

Hopkins

Charleston

SC

 

Master of Arts in Sport Management

Christopher

Davis

Charleston

SC

Brandon

Eakins

Summerville

SC

Christopher

Johnson

Charleston

SC

Arif

Kapasi

Charleston

SC

Cameron

Motsinger

Raleigh

NC

Geoffrey

Von Dollen

Charleston

SC

Justin

Weir

Johns Island

SC

 

Master of Arts in Intelligence and Security Studies

Oscar

Douglas

Summerville

SC

Jason

Jacobs

Charleston

SC

 

Master of Arts in Social Science

Heather

Judy

St. George

SC

Susan

Martin

Charleston

SC

Paul

Moody

Charleston

SC

 

Master of Arts in History

Joshua

McJunkins

Simpsonville

SC

Victoria

Musheff

Mount Pleasant

SC

 

Master of Science in Project Management

Alexander

Arntz

Summerville

SC

Heather

Barbour

Charleston

SC

Allison

Bringardner

Mount Pleasant

SC

Coy

Brown

Mount Pleasant

SC

Haydn

Campbell

Charleston

SC

Paul

Capps

Mount Pleasant

SC

Nathaniel

Cropp

Blythewood

SC

Joshua

Denney

Charleston

SC

Kevin

Erskine

Goose Creek

SC

James

Ingraham

Charleston

SC

Anthony

Isaac

Mount Pleasant

SC

Matthew

Jessup

Charleston

SC

Bryan

Johnson

Mount Pleasant

SC

Brendan

Jones

Mount Pleasant

SC

Travis

Junkins

Summerville

SC

Johnny

King

Summerville

SC

Nicholas

Kyryliuk

North Charleston

SC

Alicia

Lopez-Floyd

Summerville

SC

Gregory

Moore

Greenville

SC

Audwin

Mumford

Summerville

SC

Brittany

Oliver

Hanahan

SC

Robert

Redmond

North Charleston

SC

Matthew

Rhoads

Mount Pleasant

SC

Alana

Schorner

Mount Pleasant

SC

Lauren

Smalls

Charleston

SC

Eric

Treadway

Charleston

SC

Linwood

Wadsworth

Mount Pleasant

SC

William

Zirkle

Moncks Corner

SC

 

Master of Science in Health Exercise Sport Science

Tiffany

Baines

Bristol

TN

Samuel

Curtis

Rock Hill

SC

Chandler

Fogle

Charleston

SC

Kasee

Hucks

Charleston

SC

William

Mathiowdis

Charleston

SC

Timothy

Medlock

Mount Pleasant

SC

Clifford

Renchen

North Charleston

SC

Laura

Thomas

Charleston

SC

Cedric

Warren

Summerville

SC

 

Master of Science in Leadership

Sean

Engles

Charleston

SC

Matthew

Hampton

Charleston

SC

Mathew

Paulick

Beaufort

SC

Jeffrey

Price

Charleston

SC

Dana

Richardson

Huger

SC

Angela

Rochester

Hanahan

SC

Aubrey

Webb

Coral Gables

FL

 

Master of Science in Computer and Information Science

Thomas

Lee

Summerville

SC

Marion

Morris

Goose Creek

SC

Garrett

Stauber

Charleston

SC

Phillip

Straney

Goose Creek

SC

 

 

BACHELOR’S DEGREE CANDIDATES

Bachelor of Arts in Criminal Justice

Anjelika

Brown

Summerville

SC

Kevin

DuPree

Charleston

SC

Renee

Langston

Ridgeland

SC

Rebecca

Marazita

Summerville

SC

George

Robertson

Mount Pleasant

SC

 

Bachelor of Arts in Psychology

Clyde

Kahn

Florence

SC

 

Bachelor of Science in Business Administration

Stephen

Adams

Charleston

SC

Matthew

Beausoleil

Ridgewood

NJ

Nicholas

Caudell

Mount Pleasant

SC

Samuel

Coley

Campobello

SC

Kevin

Cook

Ladson

SC

Nicholas

Costas

Hanahan

SC

James

Daniloff

Charleston

SC

Austin

Fields

North Charleston

SC

Gregory

Hopper

Charleston

SC

Louis

Kunasek

Myrtle Beach

SC

Christopher

Mahon

Charleston

SC

Carlyle

Mark

North Charleston

SC

Kimberly

Miller

Ladson

SC

Tyler

Parrott

Florence

SC

Hannah

Partridge

Johns Island

SC

Timothy

Reitano

Ladson

SC

Liza

Sanders

Awendaw

SC

Jeffrey

Turner

McClellanville

SC

Lauraie

Zealy

Summerville

SC

 

Bachelor of Science in Civil Engineering

William

Almonte

Mount Pleasant

SC

Edward

Blackburn

Charleston

SC

Tyson

Cater

Summerville

SC

William

Cherry

Ridgeville

SC

Brandon

Coakley

Mount Pleasant

SC

Charles

Compton

Beaufort

SC

Brett

Eisenhauer

Mount Pleasant

SC

Andrew

Getsinger

Charleston

SC

Amie

Hunt

North Charleston

SC

Gary

Ice

Charleston

SC

Alyssa

Judy

Goose Creek

SC

Skyler

Lowery

Summerville

SC

Nicholas

Michnovicz

Summerville

SC

Patrick

Peluso

Hanahan

SC

Kevin

Willner

Goose Creek

SC

 

Bachelor of Science in Electrical Engineering

David

Blackwell

North Charleston

SC

David

Browne

Mount Pleasant

SC

Paul

Bryant

Summerville

SC

Mikhail

Bukay

Goose Creek

SC

Matthew

Claeys

Goose Creek

SC

J Honey

Colinco

North Charleston

SC

Nathaniel

Edwards

Summerville

SC

Richard

Graf

Isle of Palms

SC

Tyler

Hardy

Summerville

SC

Paul

Martin

Mount Pleasant

SC

Michael

Mason

Hollywood

SC

Rebecca

Mercer

Hanahan

SC

Garrett

Nichols

Goose Creek

SC

William

Nichols

Ladson

SC

Christerpher

Reyes

Charleston

SC

Roland

Robbins

Summerville

SC

Emilia

Singletary

Moncks Corner

SC

Zachary

Smith

Hanahan

SC

Catherine

Whitlock

Bonneau

SC

William

Wilson

Summerville

SC

Ean

Wolf

Mount Pleasant

SC

 

Bachelor of Science in Mechanical Engineering

Paul

Gorsky

Summerville

SC

John

Price

Hanahan

SC

Jamie Noel

Rodriguez

Goose Creek

SC

 

Achieving excellence in the education and development of principled leaders
Media Contact:
Kim Keelor-Parker
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
(843) 953-2155


Back to Top