The Military College of South Carolina Dare to Lead

Info Academics Admissions Alumni Cadet Life Graduate College Athletics Connect Giving
Close this window

Giving to The Citadel

  • The Citadel Foundation
  • Blueprint
  • The Citadel Brigadier Foundation

Citadel News Service
10 May 2014

S.C. Corps of Cadets Awards Convocation - 2014

Members of the South Carolina Corps of Cadets were recognized for excellence in areas of leadership, service and academics at the 2014 Awards Convocation event. The Carolina Lowcountry Chapter of the Armed Forces Communications and Electronics Association sponsored the awards program. 

 

Air Force ROTC Distinguished Graduates

Stewart Gress

Benjamin Tillmanand

Ryan Traster

 

The Air Force ROTC Award for Academic Excellence

Colin Twohig

 

The American Legion College Award

Ryan Boodee

 

The Association of Military Colleges and Schools of The United States President’s Award

Ziaire O’Brien

 

Top Company Athletic Officer

Blake Mistretta Hotel Company

 

Intramural Athletes of the Year

Jay Puckett

Alfreida Salkey

 

The Board of Visitors Trophy

Lima Company

 

Company Athletic Officer

Mitchell Cunnea   

 

The Club Sport Captain of the Year

Scott Bidwell

Austin Winkler

 

The President’s Award

Mariana Garcia Torres

 

The Colonel Floyd W. Brown Memorial

Ben Thompson

 

The Mark W. Clark Honor Committee Award for Exemplary Service

Kyle Hawks

 

The Walter B. Clark Award 

Lewis Dunaway 

 

The Congressional Medal of Honor Society Award

Colonel Brock Moody

 

The Lieutenant Colonel Harvey M. Dick Official United States Army Sword  

Ryan Branch

 

The Todd L. Dorney Award

Nolan Bradley

 

The William Porcher Dubose Award

Cadet Preston Hipps

 

The Captain Ryan Hall Leadership Award

Savannah Emmrich

 

The Wade Hampton Saber

Collin Hicks, Regimental Commander

 

The Carlisle Norwood Hastie Award

Austin May

 

The Hemingway Award

Jillian Meyer

 

The Lieutenant Colonel Leigh Arnold Hochreich Memorial Award

Sam Seigler

 

The Major William Marks Hutson Award

Savannah Emmrich

 

The John Paul Jones Sword

Colt Kirkpatrick

 

The Brigadier General James E. Mace Leadership Award

 Garrett Cole

 

The Lt Dan Malcomb, Jr, Memorial Sword

Austin May

 

The General George C. Marshall Award

Marc Straniere

 

The D. S. Mcalister Student Activities Award

Alexandra LaRiviere


The Cadet Medal of Merit

Preston Hipps

 

The CNO Distinguished Midshipman Graduates Program

 Colonel Austin May

 

The Military Order of Foreign Wars of the United States Award

Faleisha Yeager  


The Robert G. Miller Sword

Matthew Bernard 

 

The Captain H. Carl Josephson Sword

Joshua Tassone

 

The Brigadier General William Lee Smith Sword

Jose Vigil

 

The South Carolina Society Of The Order Of Founders and Patriots Award

Samuel Gibbons

 

The Colonel Joseph E. Perkins Honor Committee Award

Preston Hipps

Matthew Bernard

 

The R. B. Pitts III Memorial Award

 David Nance

 

The Society of the Daughters of American Colonists Silver Bowl Award

Collin Hicks

 

The Henry Dale Smith Public Speaking Award

Ademola Salami

 

The Special Forces Association Award of Excellence

 Sean Broyles

 

The Widder Award 

Lewis Dunaway

 

The William G. Willard, Jr. Award 

Ryan Cass

 

The Undergraduate of the Year Award

Robert Algard

Luke Cathy

 

Colonel Charles E. Hirshey Award

Maryah Kingland

 

The Colonel Louis Shephard Letellier Award

Brent Grenda

 

The Peter Gaillard Memorial Award

 Marc Straniere

 

The Joseph P. Riley, Jr. Award

Franklin Mcguire

 

Doctor Francis Eugene Zemp Award

Sarah Katchen

 

Star of the West

James Monkowski

 

 

Thomas Francis McGarey Award

Charles Fyfe

 

The Honorable Falcon Black Hawkins, Jr. Award

Morgan Bartra

 

Who’s Who among Students in American Universities and Colleges

 

Taylor Addison

Robert Algard

Matthew Arend

Eric Benfield

Regis Bigness

Alexander Blanke

Logan Bone

Ryan Boodee

Sergeant David Britten – undergrad Who’s Who

Zachary Brownlee

George Campsen

Sebastian Clark

Harrison Courtney

Keith Cummings

Landon Davis

Drew De-Kerlegand

Ryan Faucher

Antonio Frasier

Josh Funderburk

Charles Fyfe

David Giammarella

Benjamin Gordon

Jay Gresham

Albert Hammett

Taylor Hart  

Chandler Headen

Collin Hicks

Joseph Hoffman

Shih Chuan Hung

William Jackson

James Jones

Philip Jordan

Pierre Joyner

Sarah Katchen

Robert Keener

Khalil Khoury

Maryah Kingland

Joseph Knox

Alexandra LaRiviere

Allyson Latsch

Christian Lovins

Captain Phillip Martin

Austin May

Frankin McGuire

Jillian Meyer

Brock Moody

Benjamin Patton

Michael Paul

Mike Perrone

Joseph Radich

Jacob Reeder

Ryan Rhodes

Patrick Pickert

Matthew Roberts

Erick Samayoa

Marcus Scally

Joseph Schiano

William Senn

Paul Sizemore

David Smith

Ryan Statler

Marc Straniere

Po-Lu Su

Joshua Tassone

Andrew Thigpen

Eric Thomas

Samuel Thomas

Ben Thompson

Ryan Faucher

Benjamin Tillman

Ryan Traster

Colin Twohig

Michael Van Liew

John Watson

Austin Wiles

Faliesha Yeager

Jordan Zajac

John Zeller

 

Bulldog Pistol Team

All American Honors - Ben Moore; Emily Schwendinger.

Intercollegiate National Championships - Emily Schwendinger; David Wilkinson                      

South Carolina Junior Olympic Championship Qualifiers- Wilkinson; Michael Kennedy; Austin Dickard; Johnathan Rand; Patricia Elder